Budynki przemysłowe pochłaniają ponad 30 proc. światowej energii, wyprzedzając takie segmenty rynku jak transport, czy przemysł.

 

Wytwarzają także blisko 20 proc. emisji gazów cieplarnianych. Te niechlubne statystyki odbijają się na portfelach przedsiębiorców. Poprawę efektywności energetycznej, zmniejszenie kosztów energii i dbałość o ekologię warto rozpocząć od przyjrzeniu się systemom HVAC.
 
Ochrona zasobów energii i klimatu jest dziś kwestią podstawową rozpatrywaną przez międzynarodowe gremia. Rachunek przedsiębiorców jest jednak prosty – ekologia musi się opłacać, bo prawa ekonomii są bezlitosne. Dzięki inteligentnemu budownictwu możemy zaoszczędzić od 15 do 30% strat energii, a redukcje uzyskane, dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań w zakresie ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji mogą dać nawet do 30% oszczędności. Na co należy zwracać szczególną uwagę decydując się na zakup systemów HVAC?
 
Najważniejsza w kontekście EKO2, czyli ekonomii i ekologii, jest wydajność pracy urządzeń. Zintegrowane systemy pozwalają na efektywne schłodzenie powierzchni użytkowych, czy odzysk ciepła – mówi Paweł Otrębski, dyrektor zarządzający spółki Mark Polska.
Wentylacja i ogrzewanie budynków przemysłowych wiąże się zwykle z wysokim kosztami eksploatacyjnymi. Należy więc poszukiwać rozwiązań, które charakteryzują się wysoką sprawnością energetyczną. Zgodnie z najnowszymi trendami i założeniami EKO2 nowoczesne urządzenia HVAC powinny charakteryzować się maksymalną wydajnością energetyczną i redukcją emisji CO2.
Jednym z takich urządzeń może być energooszczędna centrala wyposażona przykładowo w przeciwprądowy płytowy wymiennik ciepła. Urządzenia dostępne na rynku mają zdolność do odzysku energii cieplnej na poziomie 90%. O wysokiej sprawności takich urządzeń może świadczyć posiadanie certyfikatu Energieeffizienzklasse A+.
 
 
Ekonomiczne ogrzewanie zapewniają z kolei promienniki wodne. Pozwalają na tworzenie konstrukcji dopasowanych do konkretnego pomieszczenia, ponieważ składają się z paneli, które można łączyć zarówno na długości, jak i szerokości. Dzięki wysokiej wydajności ciepła gwarantują uzyskanie komfortu cieplnego w krótkim czasie.
Na rynku możemy również znaleźć promiennik gazowy, czyli urządzenie o wysokiej wydajność energetycznej przy niewielkim zużyciu gazu. To urządzenie najwyższej generacji, które pozwala utrzymać ciepło, gdzie jest ono rzeczywiście potrzebne i zaoszczędzić dzięki temu czas i fundusze inwestora. Sprawność radiacyjna tego urządzenia dochodzi nawet do 76%.
 
Źródło: MARK Climate Technology 
 


Energia dla obiektów wielkopowierzchniowych – zapoznaj się z naszą ofertą konferencyjną – tutaj