16 czerwca Prezes URE zatwierdził nową taryfę PGNiG Obrót Detaliczny z obniżonymi cenami gazu. Do obniżki przyczyniły się niskie ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii. Najwięcej zaoszczędzą ci odbiorcy, którzy wykorzystują stosunkowo duże ilości paliwa, stosując gaz do ogrzewania.

Nowe ceny gazu

Jak podaje URE, w nowej taryfie ceny gazu uległy obniżeniu o 10,6 procent.

Rachunek za gaz

Odbiorcy w gospodarstwach domowych, w rachunku za gaz pokrywają koszty paliwa, dystrybucji oraz stałe opłaty abonamentowe. W związku z tym, że obniżce ulega tylko cena gazu, a koszty dystrybucji i opłaty abonamentowe pozostają niezmienione, obniżka na całym rachunku za gaz będzie mniejsza, niż obniżka ceny samego paliwa.

Zmiany średnich poziomów łącznych płatności w grupach, do których kwalifikowani są odbiorcy w gospodarstwach domowych, korzystający z gazu ziemnego wysokometanowego, Źródło: URE

 

Według URE, dla statystycznego odbiorcy w grupie W-1.1 zużywającego paliwo gazowe do przygotowania posiłków, płatność za gaz będzie niższa o 4,85%, co oznacza kwotowy spadek jego płatności o 1,02 zł/m-c. Dla odbiorców z grupy W-2.1 płatność ulegnie obniżeniu o 6,67% i wyniesie 6,33 zł/m-c. Spadek cen, a co za tym idzie – oszczędność na rachunku, będzie najbardziej odczuwalna dla odbiorców zużywających stosunkowo duże ilości paliwa, czyli ogrzewających swoje mieszkania gazem. Tacy odbiorcy (grupa taryfowa W-3.6) zapłacą o 19,45 złotych mniej miesięcznie (spadek płatności o 7,05%).

Taryfa będzie obowiązywała od 1 lipca do 31 grudnia 2020 r.

Źródło: URE

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.