Zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, ściany powinny być ocieplane od strony zewnętrznej. W sytuacji w której jest to niemożliwe, należy zastanowić się nad innym rozwiązaniem.

Alternatywą w takich przypadkach jest system wewnętrznej izolacji termicznej ścian. System ten nie wpływa na wygląd zewnętrzny budynku, a jednocześnie daje gwarancję oszczędności energii cieplnej co przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacji obiektu.

 

 

Konserwator zabytków, a ocieplenie

W przypadku kamienic, dworków, pałaców czy nawet przemysłowych obiektów zabytkowych ocieplenie zewnętrzne jest niemożliwe. Konserwatorzy zabytków zazwyczaj nie wrażają zgody na wykonanie zewnętrznej izolacji termicznej, która zasłoniłaby zabytkowe fasady.

Problem z wykonaniem tradycyjnej termoizolacji może występować również w przypadku nowego budownictwa, ze względu na ozdobny charakter elewacji lub z uwagi na specyficzne warunki zabudowy nie pozwalające na zwiększenie grubości ściany zewnętrznej. W takich sytuacjach warto zastosować system wewnętrznej izolacji termicznej. W artykule wykorzystano jako przykład pakiet oferowany przez quick-mix, na który składają się:

• MI-XI – mineralna płyta Izolacyjna,
• MTG – preparat gruntujący,
• MS-KS-K – lekka zaprawa klejowo szpachlowa.

Wewnętrzne ciepło

Bardzo często ściany zewnętrzne obiektów zabytkowych czy innych starszych budynków, mimo znacznej grubości, nie spełniają współczesnych wymogów dotyczących izolacyjności termicznej. Mikroklimat w takich wnętrzach jest niekiedy nieprzyjemny, a przebywające w nich osoby odczuwają dyskomfort cieplny. Stopniowo może dochodzić do zawilgocenia przegród, a w efekcie końcowym nawet do porażeń biologicznych. Alternatywny system wewnętrznej izolacji oparty o mineralną płytę izolacyjną MI-XI może być rozwiązaniem takiej sytuacji. Płyta charakteryzuje się niepalnością, posiada współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,045 W/mK oraz współczynnik oporu dyfuzyjnego µ=3. W okresie zimowym aktywność kapilarna płyt gwarantuje wchłanianie nadmiaru wilgoci znajdującej się w pomieszczeniu, natomiast w okresie letnim wysychanie ściany jest ułatwione, ze względu na dyfuzyjny charakter produktu.

 

Zalety wewnętrznego systemu ociepleń:

  • zachowanie oryginalnego wyglądu elewacji, przy jednoczesnym poprawieniu jej efektywności izolacyjnej,
  • szybkie nagrzewanie pomieszczeń w budynkach użytkowanych okresowo
  • poprawę akustyki,
  • możliwość ocieplania tylko wybranych miejsc.

 

System wewnętrznej izolacji – krok po kroku

Wykonanie wewnętrznej izolacji termicznej rozpoczyna się od starannego oczyszczenia podłoża i zagruntowania go preparatem gruntującym. Na tak przygotowaną ścianę przykleja się płyty izolacyjne za pomocą specjalnej, lekkiej zaprawy klejącej. Zaprawa klejąca powinna być naniesiona na całą powierzchnię płyty izolacyjnej. Płyty muszą być „podparte” w 100% na zaprawie klejącej. Po związaniu zaprawy klejącej na przyklejone płyty nakłada się tzw. warstwę szpachlową z zaprawy klejącej. W warstwie zaprawy szpachlowej należy zatopić wzmacniającą siatkę z włókna szklanego. Do wykonywania powłok malarskich można zastosować dyfuzyjną farbę silikatową.

Prawidłowo wykonana wewnętrzna izolacja termiczna pozwala obniżyć zużycie energii niezbędnej do ogrzania pomieszczenia, a także zwiększy komfort cieplny budynku. 

Źródło: quick-mix

 

 Artykuł dostępny taże w e-czasopiśmie Termomodernizacja