Na rynku pojawiło się niedawno nowatorskie rozwiązanie w dziedzinie izolacji ścian zewnętrznych. Mowa o pierwszej na rynku europejskim niepalnej, trójgęstościowej płycie ze skalnej wełny mineralnej mocowanej wyłącznie za pomocą łączników mechanicznych – bez użycia kleju. Połączenie unikalnych cech skalnej wełny i prostego montażu to korzyści zarówno dla inwestora, jak i wykonawcy.

 
Korzyści w trzech warstwach
Doskonała jakościowo, trójgęstościowa płyta oferuje szereg unikalnych korzyści. Spodnia, miękka warstwa wełny skalnej pozwala na nakładanie płyt bezpośrednio na ścianę, bez konieczności wykonywania prac przygotowawczych. Miękka warstwa płyty pozwala zniwelować nierówności na ścianie do 15 mm oraz ukryć rurki czy przewody instalacyjne. Warstwa środkowa o zwiększonej gęstości zapewnia przegrodzie optymalną izolację termiczną – deklarowany współczynnik przenikania ciepła wynosi 0,036 W/mK. Zewnętrzna warstwa płyty wykonana z wełny o dużej gęstości pozwala z kolei na ochronę ocieplenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo płyta jest fabrycznie pokryta gruntem.
 
Bo czas to pieniądz!
Aby zamontować płytę na ścianie nie potrzeba kleju. Nowatorskie rozwiązanie, oparte na specjalnych łącznikach mechanicznych, pozwala wykonawcy na pominięcie tak czasochłonnych czynności, jak: oczyszczanie ścian, przygotowanie podłoża, wstępne gruntowanie, przyklejanie płyt, schnięcie zaprawy oraz szlifowanie powierzchni. Ponieważ zewnętrzna część płyt pokryta jest gruntem, po ich zamontowaniu można natychmiast przejść do zatapiania siatki zbrojącej i tynkowania. Dzięki zastosowaniu rozwiązania opartego na takich płytach, możemy zaoszczędzić nawet do 40% czasu w porównaniu do ocieplania tradycyjną metodą lekką-mokrą. Szybszy montaż oraz brak konieczności stosowania kleju i podkładu gruntującego umożliwia rozpoczęcia pracę wczesną wiosną oraz zakończenia późną jesienią, co pozwala zrealizować więcej inwestycji w trakcie jednego sezonu budowlanego.
 
Dedykowana technologia
Płyty mocuje się bezpośrednio do podłoża przy pomocy specjalnie zaprojektowanych łączników mechanicznych. Łączniki umieszcza się w ścianie za pomocą dedykowanego narzędzia i wkrętarki z regulacją momentu obrotowego. Specjalna konstrukcja talerzyka w łącznikach mechanicznych skutecznie ogranicza ilość pyłu wytwarzanego podczas montażu. Natomiast strefa z efektem sprężynowym umożliwia regulację położenia płyty do 15 mm, co pozwala na wyprowadzenie idealnej płaszczyzny ściany i przygotowanie do szybkiego wykonania kolejnych warstw ocieplenia.
 
Źródło: ROCKWOOL Polska