W dobie perfekcyjnie szczelnych okien problemem wielu domów i mieszkań jest brak dostatecznej ilości świeżego powietrza.

Szczelne okna plus wentylacja wyłącznie grawitacyjna to częste przyczyny zaduchu i wilgoci. Lekarstwem na to jest wietrzenie pomieszczeń. Ale jak to zrobić, by świeże powietrze płynęło do środka, a ciepło zostawało w domu?

 

 

Szczelne okna sprawiają, że wentylacja grawitacyjna, nie przynosi już takich efektów jak dawniej. Przy naturalnym sposobie wentylacji powietrze przedostaje się do środka przez szczeliny w oknach i drzwiach, natomiast ogrzanie uchodzi na zewnątrz przez kanały wentylacyjne. Kiedyś, gdy okna i drzwi z reguły były nieszczelne, a powietrze stale dopływało do środka przez szpary, system działał bez zarzutu. Jednak nowoczesne okna bardzo mocno ograniczają naturalny przepływ powietrza.

 

Wietrzenie kojarzy się z dodatkowymi czynnościami. Okno trzeba otworzyć, zablokować, by przeciąg go nie otworzył lub nie zatrzasnął, a co najważniejsze – trzeba pamiętać o tym, by zamknąć je przed wyjściem z domu. Dlatego często wietrzymy niechętnie, a na przeszkodzie stają jeszcze względy oszczędnościowe. Rozwiązaniem niedogodności związanych z naturalną wentylacją jest delikatne rozszczelnienie okna przy pomocy dodatkowych elementów okucia. To zarazem jedyny sposób na wietrzenie, gdy pada deszcz. Ponadto, ogrzewanie jest bardzo drogie, staramy się zatem na różne sposoby unikać niepotrzebnych strat ciepła. Czuwanie nad efektywnym wietrzeniem wymaga więc naszej ciągłej.

 

E-Tec Drive firmy Roto, to niewidoczny dla użytkowników napęd zintegrowany z okuciem, umożliwiający zaprogramowanie pory automatycznego uchylania okna oraz jego zamknięcia z bezpiecznym ryglowaniem na całym obwodzie. Elektryczny napęd pozwala na korzystanie z pilota i programowanie czasu otwarcia okna. Z kolei magnetyczny czujnik MTS minimalizuje starty energii o każdej porze roku. Czujnik zainstalowany w obwodzie okna, zintegrowany ze sterowanym elektronicznie termostatem, odcina dopływ ciepła do grzejnika po otwarciu skrzydła. Dzięki temu wietrzenie jest szybsze, a ciepło nie ucieka na zewnątrz.

  

Źródło: Roto

 

Artykuł dostępny także w e-magazynie TERMOMODERNIZACJA wydanie 4/2012:

4 2012termo