Spotkania w każdej gminie w Polsce
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizują cykl spotkań w całej Polsce mających charakter edukacyjny i informacyjny, składający się z trzech bloków tematycznych. Pierwszy to edukacja ekologiczna. Rozwija definicje zanieczyszczeń powietrza, wysokiej i niskiej emisji spalin oraz smogu, mówi o skutkach wpływu zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie. Część druga informuje o możliwości uzyskania dofinansowania z programu Czyste Powietrze. W trzeciej dowiemy się jak prawidłowo ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację domu i wymianę źródła ciepła. Aktualne harmonogramy spotkań dostępne są stronach internetowych wojewódzkich funduszy oraz na stronie Ministerstwa Środowiska.
Ekspertyza ornitologiczna i chiropterologiczna?
Ostatnio nasz serwis wspominał o dofinansowaniu dokumentacji przygotowawczej do robót. Takim dokumentem może okazać się ekspertyza ornitologiczna i chiropterologiczna. Program zwraca uwagę, aby przed termomodernizacją budynku (najlepiej w roku ją poprzedzającym) Wnioskodawca powinien przeprowadzić oględziny budynku pod kątem występowania siedlisk gatunków wymienionych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. 2016 poz. 2183, z późn. zm).
W przypadku ich stwierdzenia należy wystąpić do właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska z wnioskiem o wydanie zezwolenia na odstępstwo od zakazów w stosunku do gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną.
Po uzyskaniu decyzji zezwalającej należy, najlepiej jeszcze przed okresem lęgowym, zabezpieczyć potencjalne miejsca lęgowe. Prowadząc prace remontowe należy wypełnić warunki wskazane w decyzji regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Niszczenie siedlisk dzikich zwierząt będących pod ochroną jest zakazane!
Prace należy wykonywać w szczególności z uwzględnieniem potrzeb i biologii zwierząt chronionych, które często wykorzystują do schronienia lub gniazdowania elementy budynków (np.: szczeliny między płytami, przestrzenie pod parapetami, otwory wentylacyjne, stropodachy).
Wymagania techniczne dla wyrobów budowlanych, urządzeń i wykonywanych robót
- Wyroby budowlane i urządzenia muszą:
- być fabrycznie nowe,
- być dopuszczone do obrotu handlowego,
- posiadać deklaracje zgodności urządzeń z przepisami z zakresu bezpieczeństwa produktu (oznaczenia „CE” lub „B”),
- urządzenia muszą posiadać instrukcję obsługi i użytkowania w języku polskim.
- okna oraz drzwi zewnętrzne muszą posiadać pisemną gwarancję producenta/wykonawcy w zakresie jakości towaru,
- wymienione poniżej urządzenia i instalacje muszą posiadać pisemną gwarancję producenta/wykonawcy w zakresie jakości towaru:
- kotły gazowe kondensacyjne,
- węzły cieplne,
- system ogrzewania elektrycznego,
- kotły olejowe,
- pompy ciepła powietrzne,
- pompy ciepła odbierające ciepło z gruntu lub wody,
- wentylacja mechaniczna wraz z odzyskiem ciepła,
- kotły na paliwo stałe (węgiel lub biomasa),
- kolektory słoneczne,
- instalacje fotowoltaiczne.
- W przypadku źródeł ciepła, wnioskodawca musi udokumentować spełnienie wymagań określonych w warunkach technicznych Programu o których pisaliśmy w naszym serwisie poprzez okazanie stosownych certyfikatów lub etykiet klasy energetycznej.