Ogrzewanie podłogowe ma swoje zalety. Dzięki efektywnemu rozłożeniu temperatury w pomieszczeniu pozwala osiągnąć komfort cieplny już przy niższej temperaturze. Generowane przez nią ciepło jest równomiernie rozmieszczone. Na dodatek cyrkulacja powietrza w pokoju gdzie została zamontowana jest znacznie niższa, niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Efekt? Znacznie niższe stężenie kurzu w powietrzu, które docenią zwłaszcza alergicy. Część osób doceni też brak widocznych kaloryferów, których miejsce mogą zająć inne przedmioty, np. meble.

Oczywiście ogrzewanie podłogowe ma też swoje wady – choćby dużą bezwładność cieplną. Podwyższenie lub obniżenie temperatury następuje z dużym opóźnieniem. Jednak wiele zarzutów to jedynie mity, nie mające potwierdzenia w rzeczywistości. Co do nich należy?

Mit 1 – Ogrzewanie podłogowe musi znaleźć się pod płytkami

Płytki ceramiczne są świetnym materiałem na nawierzchnię, jeżeli planujemy ogrzewanie podłogowe. Dlaczego tak jest? Charakteryzują się one niskim oporem cieplnym i rozszerzalnością cieplną. Dzięki temu ułożona z nich podłoga nie stanowi mocnej bariery dla przepływu ciepła oraz nie zniszczy się w przypadku umieszczenia pod nią ogrzewania. W zasadzie ogrzewanie tego typu można zamontować też pod podłogą drewnianą, panelami czy parkietem. Jest tutaj tylko jedno „ale” – wybrany przez nas materiał musi cechować się odpowiednio niskimi współczynnikami rozszerzalności i oporu cieplnego. Produkty tego typu dostępne są w sprzedaży, ale przed wyborem konkretnego modelu należy zasięgnąć porady eksperta.

Mit 2 – Jeżeli montujesz podłogówkę, nie możesz wstawiać mebli

Do pewnego stopnia, jest to zgodne z prawdą. Weźmy pod uwagę fakt, że ciepło płynie od podłogi do góry. Każdy przedmiot umieszczony bezpośrednio nad nią będzie stanowił opór cieplny, który obniży efektywność ogrzewania. Na szczęście z przypadłością tą można sobie łatwo poradzić. Wystarczy, że wybierzemy meble o odpowiednio długich „nogach”, które nie będą stykały się na dużej powieszchni z podłogą. Nogi o długości 10-15 cm wystarczą, by ciepło przeniknęło do powietrza, a następnie na drodze konwekcji rozeszło się po pokoju.

podłogówka

Mit 3 – Ogrzewanie podłogowe jest drogie

Jest w tym trochę prawdy. Montaż ogrzewania podłogowego będzie na pewno droższy niż typowe ogrzewanie, jednak warto wziąć pod uwagę pewien fakt. Komfort cieplny przy pomocy „podłogówki” otrzymujemy w niższej temperaturze. Oznacza to, że subiektywne odczucie ciepła jest to samo, gdy grzejemy mniej. I rzeczywiście – ogrzewanie podłogowe daje komfort cieplny przy około 1,5 – 2 stopnie niższej temperaturze niż w przypadku konwencjonalnego. Jeżeli grzejemy mniej, oszczędzamy pieniądze. Jeżeli nie napotkają nas niespodziewane koszty, bardzo prawdopodobne jest, ze inwestycja po jakimś czasie się zwróci.

Podsumowując, ogrzewanie podłogowe to ciekawa i względnie wydajna technologia grzewcza. Warto się nim zainteresować również z tego powodu, że posiada system regulacji temperatury, który oszczędzi nam zachodu z jej doborem.

Źródło: wpdom

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor Termomodernizacja.pl