Obecnie stosowane są dwa rodzaje ogrzewania podłogowego – elektryczne lub wodne. System elektryczny montowany jest bezpośrednio w warstwie kleju cementowego, na którym mocuje się okładziny ceramiczne. Taki sposób instalacji powoduje ryzyko miejscowego przegrzewania powierzchni posadzki i wyklucza montaż podłogi drewnianej. W przypadku ogrzewania wodnego nie ma takich przeciwwskazań.

Trochę teorii – opór cieplny

Według europejskich norm na ogrzewaniu podłogowym możemy zastosować posadzkę i podkład o łącznym oporze cieplnym nie wyższym niż 0,15 (m2*K)/W. Jeżeli zaprojektowane ogrzewanie podłogowe ma moc 50 W/m2, opór cieplny na poziomie 0,1 (m2*K)/W powoduje, że musimy zasilić ogrzewanie wodą o temperaturze o 5oC wyższą, niż chcemy uzyskać na powierzchni podłogi. Wartość temperatury zasilania jest szczególnie istotna, gdy zdecydujemy się na ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła. Grubość i opór cieplny warstw powyżej instalacji ogrzewania podłogowego wpływa również na bezwładność cieplną systemu – podłoga o wyższej wartości oporu cieplnego będzie rozgrzewać się wolniej.

Najlepsze rozwiązanie – płytki kamienne lub ceramiczne

kantherm_profil_pokoj_high2

źródło: KAN-therm

Na ogrzewanie podłogowe zaleca się układać gres lub terakotę. Są to materiały odporne na podwyższoną temperaturę oraz jej zmiany. Opór cieplny ceramiki i kamienia jest bardzo niski. Centymetrowa warstwa terakoty charakteryzuje się oporem przewodzenia ciepła na poziomie 0,01 (m2*K)/W. Dodatkowo – klej do płytek również dobrze przewodzi ciepło. Przy zakupie zwróćmy jednak uwagę, czy producent pozwala na wykorzystanie go z instalacjami ogrzewania podłogowego.

Jednakże zdaniem niektórych użytkowników, płytki, po wyłączeniu ogrzewania podłogowego, powodują uczucie chłodu – jest to wada, zwłaszcza jeśli lubimy chodzić po domu boso.

Wykładzina – zależy od rodzaju

thermofix-wykladzina-pcv_2

źródło: Ampel

Cienkie wykładziny z PCV lub innych tworzyw sztucznych nadają się do wykorzystania z ogrzewaniem podłogowym. Niewielka grubość, a co za tym idzie niski opór cieplny oraz wysoka elastyczność, pozwalają na komfortowe użytkowanie podłogówki. Należy oczywiście wybierać wykładziny, których producenci dopuszczają tego typu zastosowanie.

Bezzasadne jest układanie na ogrzewanej podłodze wykładzin dywanowych lub dywanów. Będą one tamować przekazywanie ciepła do pomieszczenia, co może spowodować jego niedogrzanie.

Panele podłogowe

Rozważając podłogę drewnianą, warto zastanowić się nad panelami podłogowymi. Są one dużo cieńsze od desek, przez co lepiej będą przewodzić ciepło. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy producent paneli dopuszcza ich stosowanie z ogrzewaniem podłogowym. Aby poprawić jakość przekazywania ciepła, należy przykleić panele do podkładu odpowiednim klejem. Łączenie paneli na zatrzask zmniejszy ich podatność na odkształcenia.

Podłogi drewniane – tak, ale…

źródło: Firma KOPP

źródło: KOPP

Wodny system ogrzewania podłogowego pozwala na stosowanie podłóg drewnianych. Należy jednak pamiętać, iż w porównaniu do wcześniej opisywanych posadzek, drewno ma najwyższą wartość oporu cieplnego – nierzadko 10 razy wyższą niż terakota. Stosując je, należy unikać gatunków charakteryzujących się dużym współczynnikiem skurczu – tj. jesion, buk, klon, brzoza i grab z gatunków rodzimych, a także wenge i jatoba z egzotycznych. Deska o dużym współczynniku skurczu po podgrzaniu kurczy się, więc w podłodze powstają szczeliny. Najlepszym wyborem będzie dąb, bambus skręcany, merbau lub iroko.

Optymalnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o podłogi drewniane dla podłogówki, są deski wielowarstwowe. Mają one wyższą odporność na pęcznienie i kurczenie niż deski lite, a ich opór cieplny wynosi ok. 0,1 (m2*K)/W. Jeśli dodatkowo zastosujemy fazowanie desek, unikniemy uwidocznienia niewielkich deformacji podłogi (które nie mają wpływu na jej jakość). Posadzka wykonana z takiego materiału wygląda świetnie, a jednocześnie nie stanowi dużej przeszkody dla ogrzewania podłogowego.

Opracowano na podstawie: Murator Dom, Budujemy Dom, materiałów firm Purmo oraz KOPP.

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor Termomodernizacja