Przy budowie domu warto się zastanowić nad rodzajem zastosowanego ogrzewania.

Dość popularne w ostatnim czasie stało się ogrzewanie podłogowe , stosuje się je jednak tylko w wybranych pomieszczeniach, ponieważ ogranicza wybór materiałów do wykańczania posadzki. Mniej popularne ale możliwe do zastosowania we wszystkich pomieszczeniach jest ogrzewanie ścienne. Polega ono na wbudowaniu pomiędzy ścianę a warstwę wykończeniową ściany ( tynku )  elementów grzejnych, przez które przepływa woda. Wyróżniamy 3 rodzaje ogrzewania ściennego : moduły z rur miedzianych, grzewcze płyty kartonowo – gipsowe oraz systemy hypokaustyczne.
ogrzewanie ścienneModuły miedziane składają się z rurek falowych  różnej wysokości i szerokości. Ich instalacja odbywa się pomiędzy ścianą a warstwą tynku (grubość 30 mm ) w oparciu o zamocowanie dybli , natomiast same rurki przymocowane są za pomocą siatki stalowej. Rurki falowe służą do równomiernego przenoszenia ciepła a jednocześnie stanowią płytę montażową. Na końcu każdego modułu zamontowany jest odpowietrznik podtynkowy, który gwarantuje pewny przepływ przez wszystkie elementy. 
Płyta kartonowo – gipsowa jest to płyta z gotowymi elementami grzejnymi wbudowanymi wewnątrz. W zależności od producenta płyty posiadają różne wymiary. Można je łączyć szeregowo natomiast powierzchnię ścian między nimi pokrywa się zwykłymi płytami gipsowo – kartonowymi. Frontowa strona płyty jest już gotowa do położenia glazury, tapetowania lub malowania. Dodatkową pomocą przy montażu tych płyt może być użycie listwy drewnianej. 
maty grzewczeSystemy hypokaustyczne polegają na rozprowadzeniu ciepła przez podgrzane powietrze. Wyróżniamy tutaj system bloczków z kanałami powietrznymi oraz system ścian z przestrzenią powietrzną. W pierwszym przypadku ściana zbudowana jest z bloków piaskowo – wapiennych, które posiadają pionowe kanały o średnicy 70 mm . Wznosząc się na całej wysokości ściany powodują powstanie przelotowego kanału dla powietrza. Pod tymi kanałami prowadzi się rury, których zadaniem jest ogrzewanie krążącego w kanale powietrza a przez to i całej ściany. W drugim przypadku maty grzewczenie trzeba stosować specjalnych materiałów budowlanych. Do ściany złożonej z cegieł bądź pustaków przymocowuje się płyty gipsowo – kartonowe. W efekcie końcowym tworzy się szczelina w której może krążyć powietrze podgrzewane przez rury zamontowane przy podłodze.
Unoszenie się ciepłego powietrza tuż przy ścianie może zagwarantować nam również przypodłogowa listwa grzejna. Rura siatkowa, która instalowana jest na zewnątrz lub wewnątrz ściany powoduje że ściana pełni funkcję grzejnika oddającego ciepło promieniowania. Zamontowanie takiej listwy nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych .
Ogrzewanie ścienne do minimum zmniejsza przenikanie ciepła z pomieszczenia na zewnątrz. Dobrze ” współpracuje ” z kotłami kondensacyjnymi oraz z pompami ciepła zwiększając przy tym ich sprawność. Można je montować tam gdzie utrudnione jest założenie grzejników lub brakuje miejsca na ścianach. 

Autor: Joanna Szeremeta

Źródła:
 http://www.paradigma.pl/Ogrzewanie_scienne.html
http://gazetadom.pl/Ladny-Dom/