Ogrzewanie wodne z pompą ciepła

Zdjęcie autora: Bartłomiej Tomczyk
Zdjęcie autora: Bartłomiej Tomczyk

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL

Podziel się

Sugeruje się jednak, aby ogrzewanie wodne współpracujące z pompą ciepła miało dużo niższą temperaturę zasilania. Urządzenie to bowiem pracuje z najwyższą efektywnością w momencie, gdy różnica temperatur między dolnym i górnym źródłem jest jak najniższa. Optymalnym rozwiązaniem będzie więc jak najwyższa temperatura dolnego źródła (gruntu, powietrza, wody) i możliwie jak najniższe parametry zasilania systemu grzewczego budynku.

Pierwsza myśl – ogrzewanie podłogowe

Eksperci i entuzjaści pomp ciepła często podkreślają, że najlepszym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Zalecana temperatura zasilania „podłogówki” to przedział 40 – 45oC. W wielu przypadkach, ze względu na odpowiednie ocieplenie budynku i dopasowaną do systemu podłogę, może być jednak jeszcze niższa. Wówczas wchodzimy w zakres optymalnych parametrów pracy pompy ciepła. [caption id="attachment_6531" align="aligncenter" width="1440"]Ogrzewanie wodne z pompą ciepła źródło: Shutterstock[/caption] Nie powinniśmy bowiem przekraczać maksymalnych temperatur podłogi grzejnej – 29oC dla pomieszczeń, w których ciągle przebywają ludzie i 33 oC dla łazienek. Wyjątkiem jest strefa brzegowa wzdłuż ścian zewnętrznych, której powierzchnia może osiągać 35oC. Co ważne – ogrzewanie podłogowe generuje w pomieszczeniu rozkład temperatur zbliżony do idealnego – w stopy jest nam ciepło (ale nie gorąco), na wysokości głowy natomiast temperatura jest niższa. System ogrzewania podłogowego może być również wykorzystywany do chłodzenia pomieszczeń.

Ogrzewanie wodne płaszczyznowe – inne rodzaje

Na ogrzewaniu podłogowym jednak systemy zalecane dla pomp ciepła się nie kończą. Ogrzewanie wodne możemy bowiem zainstalować na pozostałych płaszczyznach – ścianach i sufitach. Systemy ogrzewania ściennego zwykle montuje się na ścianach zewnętrznych, w okolicy okien. Podnosi się w ten sposób komfort cieplny, eliminując efekt chłodnej przegrody zewnętrznej. Producenci zapewniają, że ogrzewanie tego typu można zainstalować praktycznie w każdym pomieszczeniu, warunkiem jego poprawnego działania są oczywiście nieosłonięte ściany. Ścienne ogrzewanie wodne realizowane jest przy pomocy tzw. registrów, czyli dwóch kolektorów połączonych rurkami miedzianymi, z tworzywa lub wielowarstwowymi. Temperatura zasilania kolektorów nie powinna być wyższa niż 50oC, zwykle przyjmuje się wartości w przedziale 30-45 oC. Mamy więc do czynienia z parametrami bardzo dobrymi dla pomp ciepła. [caption id="attachment_6530" align="aligncenter" width="1024"]Ogrzewanie wodne z pompą ciepła źródło: Hennlich[/caption] Ogrzewanie wodne sufitowe projektowane jest często z temperaturą zasilania 30 – 35oC.  Ciekawymi rozwiązaniami ogrzewania sufitowego są maty kapilarne i panele grzewczo-chłodzące. W tym wypadku jednak pionowy rozkład temperatur w pomieszczeniu będzie znacząco różnił się od idealnego, ale raczej nie będziemy narzekać na chłód. Zarówno system ścienny jak i sufitowy możemy latem wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń.

A może klimakonwektor?

Z pompą ciepła dobrze będą również współpracować tzw. fan-coile czyli klimakonwektory. Montowane na lub przy ścianie urządzenie może zastąpić zwykły grzejnik. Głównym elementem grzejnika konwektorowego jest wymiennik ciepła, umieszczony w dolnej części obudowy. Składają się na niego rurki miedziane z nałożonymi na nie płytkami aluminiowymi lub miedzianymi. Przepływ powietrza w klimakonwektorze wymuszany jest przy pomocy wentylatora. Urządzenia te są w stanie efektywnie pracować nawet przy niższych temperaturach zasilania – rzędu 35oC. Ich moc będzie oczywiście mniejsza niż w przypadku zasilania wodą o wyższym parametrze. Klimakonwektory umożliwiają chłodzenie pomieszczeń latem.

Grzejniki – instalować czy nie?

Wykorzystanie pompy ciepła nie przekreśla możliwości zastosowania grzejników w systemie grzewczym. Będą jednak bezużyteczne, jeśli chodzi o chłodzenie budynku. Należy pamiętać, iż powinny zostać dobrane przy założeniu dużo niższych parametrów zasilania niż w przypadku instalacji z kotłem. W takiej sytuacji powierzchnia grzejnika znacząco wzrasta – podobnie dzieje się z jego ceną. Nie każdemu również będzie odpowiadać wielki grzejnik przymocowany do ściany. http://termomodernizacja.pl/temperatura-zasilania-grzejnikow-wplywa-moc/ Źródła: Purmo, Dimplex