Trudno o jednolitą definicję, czym jest okno energooszczędne. Ogólnie można to pojęcie rozumieć jako okno, którego konstrukcja minimalizuje straty energii cieplnej z budynku, redukując w ten sposób zużycie energii i paliwa niezbędnych do ogrzania pomieszczeń. Straty energii przez okno mogą być generowane na dwa sposoby – poprzez przenikanie i nieszczelności.
Okna energooszczędne – współczynnik U
Za podstawowy wyznacznik energooszczędności okna uważa się współczynnik przenikania ciepła U. Chodzi tutaj o parametr wyznaczony dla całości okna – oznaczony symbolem Uw. Jeżeli mamy wątpliwości co do tej wartości lub co gorsza jej sprawdzenie jest utrudnione – może warto zastanowić się nad inną propozycją. Zwróćmy szczególną uwagę, czy producent podaje współczynnik Uw, czy może jednak na pierwszym planie pojawia się Ug – współczynnik przenikania dla samej szyby, który będzie wartością bardziej korzystną, czyli niższą.
Niejednoznaczności pojawiają się również w przypadku określenia granicznego parametru U dla okna energooszczędnego. Często przyjmuje się Uw=1,0 W/(m2K), można spotkać wartość 0,9 – oczywiście im mniej tym lepiej.
Konkretnie natomiast wyznaczony jest minimalny współczynnik Uw dla certyfikowanego okna pasywnego – jest to 0,8 W/(m2K), przy zachowaniu współczynnika g (całkowitej przepuszczalności energii słonecznej) na poziomie 50%.

Fot. Sokółka Okna i Drzwi
Przepuszczalność powietrza – szczelność
Straty ciepła powstają również na skutek nieszczelności w konstrukcji okna. Dlatego też warto zwrócić uwagę na klasę przepuszczalności powietrza stolarki.
Przepuszczalność klasyfikowana jest w 4 klasach szczelności na podstawie badań laboratoryjnych. Tzw. „przepuszczalnością odniesienia” dla okien i drzwi balkonowych jest przepuszczalność powietrza w odniesieniu do powierzchni całkowitej okna i długości linii stykowej skrzydła okiennego z ościeżnicą, przy ciśnieniu 100 Pa.
Istotnym parametrem wyznaczanym w badaniach jest Q100L, wskazujący nam strumień powietrza, jaki przedostaje się przez 1 m linii stykowej skrzydła okiennego z ościeżnicą w ciągu godziny – stąd jego jednostka [m3/mh].
Okno o klasie 3 przepuszczalności powietrza przepuszcza od 0,76 do 2,25 m3/mh. Klasa 4 już co najwyżej 0,75 m3/mh. Porównując konkretne modele okien postarajmy się odnaleźć wartość Q100L – może się okazać że okna energooszczędne różnią się w tym aspekcie znacząco – pomimo że oba charakteryzują się 4 klasą przepuszczalności powietrza.
Okna energooszczędne – nie bójmy się pytać
Oba opisane wyżej parametry okna powinny zostać zbadane. Aby mieć pewność, że dana wartość nie jest tylko reklamą, poprośmy sprzedawcę o okazanie dokumentów potwierdzających wyniki badań, najlepiej wykonanych w niezależnym, notyfikowanym laboratorium. Jeżeli dany producent ma uprawnienia do samodzielnego wyznaczenia przenikalności cieplnej okna – bo może takowe posiadać, to na pewno okaże nam stosowne akredytacje. Nie obawiajmy się pytać o dokumenty, każdy producent który je posiada, w odpowiedzi chętnie się nimi pochwali.

Fot. Sokółka Okna i Drzwi
Kilka słów o konstrukcji – co zwraca uwagę?
Okna energooszczędne zwykle wyposażone są w szybę zespoloną z potrójnym oszkleniem. Aby poprawić parametry izolacyjne, pomiędzy taflami szkła znajduje się gaz szlachetny (argon lub krypton). Parametr Ug takiej szyby powinien wynosić co najwyżej 0,7 W/(m2K). Współczynnik przenikania ciepła dla profilu Uf nie powinien przekraczać 1,1 W/(m2K). W osiągnięciu dobrej izolacyjności cieplnej pomaga również tzw. ciepła ramka.
Źródła: Internorm, oknotest.pl, Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej