Trwałe okna plastikowe to te o wysokiej jakości konstrukcji. Przyjrzyjmy się więc poszczególnym elementom, z jakich są zbudowane i dowiedzmy się na co zwrócić uwagę.

Okna plastikowe – profile

Skrzydła okienne i ościeżnice zbudowane są z profili, które wytwarza się z wysokiej jakości PVC. Profile składają się z kilku komór. Teoretycznie, im jest ich więcej, tym niższy będzie współczynnik przenikania ciepła dla profilu. Obecnym standardem są okna pięciokomorowe, które zastąpiły okna trójkomorowe. Na rynku jednak bez problemu znajdziemy okna o większej ilości komór. Niektórzy producenci wyposażają swoje okna we wkładki docieplające, które podnoszą izolacyjność termiczną profili o mniejszej liczbie komór. Profile wielokomorowe powinny być wzmacniane od zewnątrz zbrojeniem metalowym o grubości co najmniej 1,5 mm. Na rynku pojawiają się jednak coraz nowsze i bardziej trwałe konstrukcje, w których dodatkowe wzmocnienie jest zbędne.

Szyby zespolone

Okna plastikowe wyposażone są w system szyb zespolonych. Jest to zwykle pakiet dwuszybowy, rozdzielony tzw. ramkami dystansowymi. Pomiędzy taflami szkła znajduje się niewielka przestrzeń, którą producenci wypełniają powietrzem lub gazami szlachetnymi (argon lub ksenon), poprawiającymi izolacyjność termiczną. Innym sposobem na poprawę izolacyjności jest zastosowanie pakietu wieloszybowego – czyli w zasadzie trójszybowego.

Istnieją również szyby o dodatkowych właściwościach, tj. dźwiękochłonne, ciepłochłonne, refleksyjne czy antywłamaniowe. Pamiętajmy jednak o tym, że mogą mieć one nieco inną barwę, co w efekcie wpłynie na estetykę naszego budynku.

okna plastikowe

źródło: Dobroplast Fabryka Okien

Okucia

Okucia to kolejny, bardzo ważny element konstrukcji okien. Mają wpływ na sposób, w jaki możemy otwierać okna – w zależności od konfiguracji otwieramy je całościowo, uchylamy od góry lub odsuwamy. Popularne są również systemy pozwalające na mikrouchył okna, zapewniający ciągłą wentylację pomieszczenia. Ale na tym możliwości się nie kończą, możemy również zdecydować się na okucia z wielostopniowym uchyłem okna, a także blokadą błędnego położenia klamki.  Blokada ta zabezpieczy nas przed wypadnięciem skrzydła w przypadku niepoprawnego ustawienia klamki – pomiędzy dostępnymi „opcjami”. Kolejną ciekawą opcją jest hamulec otwarcia, który pozwala na zablokowanie położenia otwartego okna. Producenci wychodzą również naprzeciw wymaganiom klientów co do bezpieczeństwa, oferując klamki z blokadą na klucz i okucia antywłamaniowe.

Uszczelki

Okna plastikowe wyposażone są w dwa rodzaje uszczelek – przyszybowe oraz oporowe (inaczej odbojowe lub wrębowe). Podstawową funkcją obu rodzajów uszczelek jest zabezpieczanie przed dostaniem się wody do wnętrza konstrukcji okna. Jeśli do tego dojdzie, okucia zaczną rdzewieć. Uszczelki oporowe zabezpieczają również przed wiatrem, kurzem i hałasem. Uszczelki przyszybowe powinny być wykonane z elastycznego i wytrzymałego materiału – np. EPDM.

Jak kupić dobre okna plastikowe?

Pomocna będzie wiedza na temat konstrukcji okien. Nawet powierzchowna znajomość rozwiązań technicznych stosowanych w stolarce okiennej, pozwoli nam odrzucić najsłabsze jakościowo propozycje. Znając możliwości, jakie oferują producenci okien, z pewnością wybierzemy okna plastikowe dostosowane do naszych wymagań – zarówno komfortu jak i bezpieczeństwa. Nie musimy pozostawać przy zwykłych skrzydłach rozwierno-uchylnych.

Nowe warunki techniczne dla budynków – ściany, okna, drzwi…

Kupując okna, nie zapomnijmy o obowiązujących warunkach technicznych. Właściciele nowych budynków muszą ich bezwzględnie przestrzegać. Dla osób, które decydują się na wymianę okien, będą one wskaźnikiem jakości.

Wymieniając okna nie zapominajmy o prawidłowej wentylacji. Przydatne mogą się okazać np. nawiewniki, które pozwolą nam kontrolować wilgotność w pomieszczeniu.

Nawiewniki – szczelność pod kontrolą

opracowano na podstawie: Dobroplast Fabryka Okien, Budujemy Dom 4/2006

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor Termomodernizacja