W nowym oknie zazwyczaj otrzymujemy pakiet szybowy, w którym można zastosować różne rodzaje szyb. Pozwala to na dobór parametrów okna zgodnie z życzeniem klienta. Możliwości stolarki okiennej nie kończą się na zapewnieniu dopływu dużej ilości światła słonecznego, które zapewnia szyba zwykła. Sprawdźmy, czego więcej możemy oczekiwać.

Rodzaje szyb – szyba termoizolacyjna (thermofloat)

Szyby typu thermofloat są pokryte niewidoczną dla oka ludzkiego warstwą metali szlachetnych. Jej zadaniem jest minimalizacja strat ciepła z pomieszczenia. Z drugiej strony, szyba nie hamuje w znaczący sposób dopływu energii słonecznej z zewnątrz. Szybę tego typu umieszcza się od wewnątrz pomieszczenia (drugą w pakiecie stanowi najczęściej szyba zwykła), warstwa metali szlachetnych znajduje się w środku pakietu szybowego – nie ma więc ryzyka jej uszkodzenia.

Szyba dźwiękochłonna

Tutaj zależność jest prosta – im grubsza szyba, tym lepiej izoluje nas od dźwięków. Dzieje się tak, gdyż w miarę wzrostu masy szkła, maleje częstotliwość, którą swobodnie przepuszcza. Niskie częstotliwości słyszymy słabiej, przez co mamy subiektywne wrażenie wyciszenia. Dodatkowo, stosowane są elastyczne połączenia szyb oraz specjalne gazy tłumiące we wnętrzu pakietu szybowego.

Szyba absorbcyjna (antisol)

Typowe szyby absorbcyjne są barwione, zazwyczaj na kolor szary, brązowy, zielony lub niebieski. Znacząco zmieniają więc sposób doświetlenia pomieszczenia. Na rynku możemy znaleźć jednak szkło selektywne, którego kolor nie różni się od standardowego. Tak czy inaczej zadaniem szyby jest redukcja ilości promieniowania słonecznego, które dostanie się do wnętrza budynku i spowoduje jego nagrzanie.

Szyba refleksyjna (reflex, stopsol)

Podobnie jak szyba absorbcyjna, redukuje ilość promieni słonecznych docierających do wnętrza pomieszczenia. Efekt ten został uzyskany poprzez napylenie na nią warstwy tlenków metali lub metali szlachetnych. Aby uzyskać powłokę refleksyjną, można również od strony pomieszczenia przykleić folię przeciwsłoneczną. Szyba tego typu odbija część promieniowania słonecznego, na zasadzie zbliżonej do lustra. Może być również zabarwiona. Okna z szybami refleksyjnymi utrudniają sprawdzenie co się dzieje w pomieszczeniu, gdyż od zewnątrz niewiele przez nie widać.

rodzaje szyb

źródło: Shutterstock

Szyba samoczyszcząca

Ten rodzaj szyby pokryty jest powłoką hydrofoliową. Promieniowanie UV wywołuje w niej reakcje powodujące rozpad zanieczyszczeń. Jeśli to nie wystarczy – pozostałości są z łatwością zmywane przez wodę. Spływająca woda nie pozostawia zacieków ani smug. W efekcie okna możemy myć bardzo rzadko, a i tak szyby pozostaną czyste.

Szyby bezpieczne

Głównym zadaniem szyby bezpiecznej jest minimalizacja obrażeń ludzi w przypadku jej rozbicia. W tym celu stosowane jest szło hartowane lub laminowane. Rozbite szkło hartowane rozsypuje się w drobne kawałeczki o tępych krawędziach. Szkło laminowane – zwykle złożone z dwóch tafli szkła i warstwy folii PVB – mimo rozbicia pozostaje w jednym kawałku.

Na rynku znajdziemy różne rodzaje szyb bezpiecznych – oznacza się je klasami O1 i O2 (ochrona przez zranieniem) oraz P1A i P2A (ze zwiększoną odpornością na rozbicie).

Szyby antywłamaniowe

Mają za zadanie chronić nasz dobytek przed włamaniem. Stosuje się w nich zazwyczaj dwie tafle szkła i 3 – 4 warstwy folii PVB. Taką warstwę trudno rozbić – szyby o klasie P3A i P4A zastępują kraty o oczku 150 mm z drutu stalowego o średnicy 10 mm. Klasa P5A i P6B zastąpi pręty stalowe o średnicy 12 mm, natomiast P7B i P8B już 16 mm. W efekcie nie potrzebujemy okratowania, więc nie szpecimy elewacji.

Szyby ornamentowe

Z jednej strony zapewniają prywatność – wzór odciśnięty z jednej strony szyby niemalże uniemożliwia sprawdzenie co znajduje się po drugiej stronie tafli szkła. Z racji, że stosowane ornamenty bardzo często maja walory ozdobne, szyby tego typu mogą być stosowane jednocześnie jako dekoracja.

Opracowano na podstawie: Budujemy Dom, oknotest.pl

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor Termomodernizacja