Stolica Polski szuka oszczędności przy jednoczesnym zwiększaniu efektywności energetycznej. 13 stycznia br. przedstawiciele Miasta Stołecznego Warszawa sygnowali umowę z LUG Light Factory, który ma dostarczyć oprawy oświetleniowe w technologii LED.

Umowa o wartości 32,08 mln zł brutto będzie zrealizowana w latach 2021-2022. W planach jest wymienienie 40 tys. opraw oświetleniowych. Warszawa zapewniła sobie w kontrakcie “prawo opcji”, co oznacza, że w przypadku zapotrzebowania na większą ilość oświetlenia, będzie mogła zwiększyć zamówienie o kolejną partię o wartości 5 mln zł brutto. Jest to jeden z największych kontraktów tego typu w Europie (w Manchesterze wymieniono 56 tys. opraw, obecnie 60 tys. wymienia Wiedeń).

Wymiana oświetlenia ograniczy zużycie energii elektrycznej o 33 GWh, co w efekcie  zmniejszy rachunki za oświetlenie o ponad 17,5 mln zł w skali roku.

 – Podpisana dzisiaj umowa to dla Warszawy ogromne korzyści – zarówno finansowe, jak i te związane z ochroną środowiska. To jest nasza odpowiedź na wciąż zmieniające się ceny prądu oraz wyzwania związane z ociepleniem klimatycznym – powiedział podczas konferencji prezydent Rafał Trzaskowski.

Wymiana oświetlenia będzie realizowana we wszystkich dzielnicach. Dotychczas także były wymieniane, ale nie w takiej skali. Wymiana jednorazowo dotyczyły kilkudziesięciu opraw. W całym mieście jest w sumie ok. 100 tys. latarni. Zarząd Dróg Miejskich odpowiada za mniej więcej połowę z nich (pozostałe należą do dzielnic i oświetlają mniejsze uliczki). Umowa przewiduje wymianę oświetlenia na głównych ulicach stolicy. Warszawa planuje także wymianę oświetlenia na wysokich masztach na węzłach drogowych oraz na zabytkowych ulicach miasta. Oświetlenie zostało specjalnie zaprojektowane według wymagań przedstawionych w przetargu.

LUG Light Factory jest odpowiedzialny za etap projektu i certyfikacji, poprzez produkcję, do finalnej dostawy i wdrożenia systemu zdalnej kontroli. Spółka przeszkoli także pracowników Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.

W przetargu wystartowało 6 firm. LUG Light Factory należy do LUG S.A, który jest jednym z największych, europejskich producentów oświetlenia w Europie, realizujący kontrakty na całym świecie tj. w Europie, Afryce, Azji oraz Ameryce Południowej.

Korzyści z energooszczędnego oświetlenia w miastach

Energooszczędne oświetlenie LED-owe niesie ze sobą korzyści nie tylko w obszarze efektywności energetycznej i oszczędności na poziomie rachunków za energię. Prezes LUG Light Factory tłumaczy, że LED-y poprawiają widoczności, zwiększają bezpieczeństwo na drogach. Temperatura barwowa 3000 Kelwinów podnosi komfort życia mieszkańców miasta.

Oświetlenie LED jest 40- 60 proc. bardziej energooszczędne niż tradycyjne technologie. LED gwarantuje niższe zużycie energii i redukcję emisji CO2. Według szacunków do 2050 r. w miastach będzie mieszkać 5 mld ludzi (60 proc. ludności świata). Według Międzynarodowej Agencji Energii całkowity popyt na oświetlenie będzie o 80 proc. wyższy do 2030 r., w porównaniu do 2005 r.

Od wielu lat na świecie kontynuowana jest rewolucja w oświetleniu. Żarówki, lampy halogenowych, świetlówki kompaktowe są zastępowane energooszczędnym oświetleniem SSL (Solid State Lighting). Europa chce być liderem w produkcji, jak i w stosowaniu tego typu technologii. Rola oświetlenia może mieć kluczowe znaczenie dla powodzenia niedawno opublikowanej strategii Fali Renowacji mającej na celu m.in. ograniczenie emisji pochodzących z budownictwa, ale także modernizację budynków. Zastosowanie energooszczędnego oświetlenia będzie jednym z elementów sprzyjających realizacji celów efektywności energetycznej.

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBEnergia. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom