Od stuleci człowiek zabiega o to, by cywilizacja nie niszcząc przyrody, wykorzystywała jej potencjał. Dom ART140 Modern dzięki zastosowaniu energooszczędnych urządzeń i oryginalnej stylistyce wpisuje się w idee nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego.

 

 

Któż z nas nie marzył o inteligentnym domu, będącym nie tylko odpowiedzią na estetyczne oczekiwania, ale i opłacalną inwestycją, która zapewnia nieograniczone korzystanie z odnawialnych źródeł energii?

Konstrukcja domu to niezwykle istotny element całego projektu. To, z jakich materiałów zostanie wykonana decyduje o wytrzymałości budowli, a co za tym idzie bezpieczeństwie mieszkańców. Odchodząc od tradycyjnych metod w budownictwie pasywnym, firma ArtHauss zajmuje się projektowaniem, produkcją i montażem domów, w których szkielety ścian, stropów oraz dachów wykonane są ze stali ocynkowanej. Do stworzenia stabilnej konstrukcji wykorzystano lekkie i wytrzymałe stalowe kształtowniki, które z powodzeniem zastępują belki i tradycyjne deski. Niekwestionowaną zaletą tak wykonanego szkieletu stalowego jest łatwość i szybkość montażu, co skraca czas budowy domu do 7 dni.

 

Ideą budownictwa energooszczędnego jest budowa domu, który pozwala mieszkańcom na ciągłe minimalizowanie stałych kosztów utrzymania.

 

W trakcie realizacji projektu Arthauss140 Modern wdrażane są rozwiązania i technologie, które poprawią izolację termiczną domu, w znacznym stopniu zmniejszając całkowite zużycie energii. Dzięki zastosowaniu w projekcie stolarki okiennej i drzwiowej opartej na systemie profili PCW, dom zyskuje dobre parametry izolacyjne, a ściany zewnętrzne konstrukcji posiadają obniżoną przenikalność cieplną (U=0,16 W/m2K). Pięciokomorowy system profili wraz z uszczelkami skutecznie zapobiega powstawaniu mostków termicznych, a tym samym wpływa na wyraźną redukcję kosztów energii.

 

Ponadto, dzięki wykorzystaniu rozwiązań energooszczędnych, takich jak wentylacja z rekuperacją, panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła czy turbiny wiatrowe możliwe jest pasywne pozyskiwanie energii z otoczenia i gromadzenie jej wewnątrz konstrukcji domu. Każda z tych instalacji zapewnia optymalne użytkowanie energii ze źródeł odnawialnych. Jedną z opcji w domu ArtHauss140 Modern jest wykorzystanie gruntownego wymiennika ciepła, który sprawia, że oddychamy czystym powietrzem chronionym przed zanieczyszczeniami biologicznymi, szczególnie przed florą bakteryjną. Równie praktycznym rozwiązaniem jest pompa ciepła, która niezależnie od pory dnia i roku wydobywa z powietrza tyle energii, ile potrzeba do ogrzania domu. Kolejną funkcjonalnością jest podgrzewanie wody za pomocą turbiny wiatrowej o pionowej osi obrotu.

 

Stalowa konstrukcja domu na długie lata niweluje konieczność sezonowego zabezpieczenia przed wilgocią, rozsychaniem i kornikami. W trosce o trwałość użytych surowców wszystkie projekty i technologie sprawdzane są pod kątem dopuszczalnych ugięć w najbardziej ekstremalnych warunkach. Testy znajdują potwierdzenie w ponad 100letniej gwarancji, którą producent daje na stalową konstrukcję stosowaną we wszystkich projektach firmy.

Źródło: ARTHAUSS Polska 

 

Artykuł dostępny także w e-magazynie TERMOMODERNIZACJA wydanie 4/2012:

4 2012termo