Niski współczynnik przewodzenia ciepła, wyrażany krócej grecką lambdą λ, to wartość, która pozwala zaoszczędzić na rachunkach. Wystarczy wybrać odpowiednie materiały izolacyjne o odpowiedniej, dopasowanej grubości.

 
Odpowiednie materiały do izolacji to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa i komfortu, ale również możliwość znacznych oszczędności. Dlatego najlepiej wybierać spośród takich produktów, które cechuje niski współczynnik przewodzenia ciepła tzw. low lambda. Niski współczynnik lambda materiałów izolacyjnych zapewnia komfort ciepła, a w efekcie niższe koszty ogrzewania domu. Tak skuteczna izolacja sprawia, że latem, gdy temperatury są wysokie, wnętrze nie nagrzewa się, natomiast podczas mrozów nie traci ciepła. Im wartość λ jest niższa, tym lepiej, bo tym mniejsze są straty ciepła przez przegrodę, a co za tym idzie zmniejsza się również zapotrzebowanie na energię do ogrzania lub chłodzenia domu.
– W izolacyjności termicznej ważnym elementem jest opór cieplny wyrażony parametrem R, który jest wynikiem ilorazu grubości materiału i wspominanej wcześniej lambdy. Dlatego tak ważne jest, aby produkty do izolacji osiągały jak najniższy współczynnik przewodzenia ciepła. – mówi Janusz Łyczko, Menadżer Rozwoju Rynku ISOVER.
 
W zależności od tego, jaki element budynku planujemy ocieplać, możemy wybierać spośród materiałów o różnych wartościach lambda. Dzisiaj, ze względu na rosnące standardy, dla izolacji budowlanych oferowane są rozwiązania rozpoczynające się od gam lambdy na poziomie 0,040 Wm/K. Do izolacji dachów skośnych, stropów i podłóg, a także drewnianych i stalowych konstrukcji szkieletowych, idealnie sprawdza się materiał o szczególnej sprężystości i niższej lambdzie, bo na poziomie 0,038 W/mK.
Do grupy materiałów zapewniających wysoką oszczędność kosztów ogrzewania zalicza się również wełna w rolkach otrzymywana z włókien szklanych. Pprzeznaczona jest do ocieplania dachów skośnych pomiędzy krokwiami, a także poddaszy użytkowych i nieużytkowych, podłóg i stropów drewnianych pomiędzy legarami oraz drewnianych i stalowych konstrukcji szkieletowych. Współczynnik przewodzenia ciepła, jaki osiąga, to już 0,035 W/mK.
Szczególnie niski współczynnik przewodzenia ciepła – 0,033 W/mK – który posiadają już niektóre materiały izolacyjne, pozwala uzyskać bardzo wysoki opór cieplny przegrody na poziomie wymaganym dla domów pasywnych i domów o wyjątkowo niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną bez konieczności budowania bardzo grubej przegrody z izolacją. Dzięki temu możemy korzystać z większej, bardziej komfortowej przestrzeni.
 
Wszędzie tam, gdzie konstrukcja budynku ogranicza możliwości użycia produktu o dużej grubości, warto zastosować innowacyjny produkt który osiąga lambdę na poziomie 0,030 W/mK, co zapewnia o ponad 20% wyższą efektywność izolacji w porównaniu z innymi produktami.
 
 
Należy również nadmienić ważną cechę wełen, które prócz doskonałych parametrów izolacyjnych w zakresie termiki czy akustyki jak również bezpieczeństwa ogniowego dzięki swej paroprzepuszczalnej strukturze pozwalają „oddychać” przegrodzie i dbać o kolejny komfort mieszkańców – optymalny mikroklimat pomieszczeń.
 
Źródło: ISOVER