Projekt „Studenckie mieszkania w Heidelbergu” pokazuje, w jaki sposób dzięki innowacyjnym technologiom można połączyć efektywność energetyczną z nowoczesną formą architektoniczną.

 
Celem do osiągnięcia było zaprojektowanie i realizacja akademika, który będzie zajmował jak najmniejszą powierzchnię, a zarazem pozwalał na stworzenie komfortowych mieszkań dla jak największej ilości studentów. Kombinacja wysoko izolowanej powłoki budynku i odnawialnych źródeł energii sprawiła, że koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej są ograniczone praktycznie do zera. Roczne zapotrzebowaniem na energię pierwotną obiektu wynosi zaledwie 20,9 kW/m2/rok.
 
 
Oprócz termoizolowanej powłoki budynku zastosowano pompy ciepła powietrze-woda oraz bardzo wydajną instalację fotowoltaiczną, której uzysk słoneczny odpowiada całkowitemu rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną obiektu.
Optymalny mikroklimat w pomieszczeniach zapewnia zintegrowany system nawiewników, które samoczynnie regulują wymianę powietrza w zależności od jego naporu. Dzięki mechanizmowi ograniczającemu przepływ wentylacja odbywa się w subtelny sposób.
 
 
Akademik w Heidelbergu w pełni wpisuje się w założenia zrównoważonego budownictwa. Decydujący wpływ na ograniczenie zapotrzebowania kompleksu na energię miało zastosowanie energooszczędnych okien. Pasywne parametry cieplne uzyskano dzięki innowacyjnej konstrukcji profilu z PVC-U bez standardowego wzmocnienia stalowego. System ten pozwala na efektywne wytwarzanie okien z super ciepłych profili wyprodukowanych w opatentowanej technologii łączenia PVC z aluminium. Dzięki istotnemu obniżeniu ciężaru profilu przy zachowaniu dobrej statyki konstrukcji system ten można stosować do produkcji okien i drzwi dla budownictwa pasywnego i niskoenergetycznego, w których stosuje się ciężkie pakiety trójszybowe. Połączenie potrójnej szyby o współczynniku Ug=0,5 W/m2K z siedmiokomorowym profilem ramy o współczynniku przenikania ciepła Uf=0,74 W/m2K pozwoliło na zapewnienie doskonałej izolacyjności cieplnej okien. Dodatkowe zalety stolarki zastosowanej w kompleksie akademickim w Heidelbergu to podwyższona izolacyjność akustyczna i ochrona antywłamaniowa.
 
 
Nowoczesna przestrzeń mieszkalna
Studencki kompleks akademików składa się z trzech pięciopiętrowych budynków. Projektant podzielił przestrzeń mieszkalną na atrakcyjne apartamenty, w których może mieszkać od 1 do 3 osób. W sumie cały kompleks zamieszkuje 265 studentów. Oprócz tego w budynku znajduje się 12 pomieszczeń socjalnych i przeznaczonych na naukę.
Dzięki przemyślanemu zorientowaniu budynków względem stron świata, mieszkania są wypełnione optymalną dawką światła dziennego. Na uwagę zasługuje również ciekawa idea kolorystyczna, która ma łączyć budynki w całość estetyczną, a jednocześnie nadawać im indywidualną tożsamość. Elewacje są utrzymane w różnych odcieniach szarości, jednak każdy z trzech budynków zdobi indywidualny motyw kolorystyczny w jednej z podstawowych barw: żółtej, czerwonej i niebieskiej. To od nich poszczególne budynki otrzymały swoje nazwy: żółty, niebieski i czerwony.
Szara tonacja na zewnątrz znalazła swoje odzwierciedlenie również w wewnętrznych korytarzach wyłożonych płytami z cementu włóknistego. Stopniowane tonacje szarości sprawiają, że wąskie korytarze dają złudzenie głębi.
 
Źródło: Schüco