Tego lata ekologiczny dom znany jako „The Cocoon” zostanie przeznaczony na wynajem. Dom posiada certyfikat LEED oraz pasywny system ogrzewania i chłodzenia.

Ekskluzywny budynek pasywny

Na powierzchni 2000 metrów kwadratowych znajdują się trzy sypialnie i dwie łazienki. Budynek ma zakrzywiony kształt i zbudowany jest w zakrzywionym kształcie na 4 akrach ziemi przy ulicy First Neck Lane w południowo-zachodniej części Southampton.

Dom nie jest dostępny przez cały sezon, ale najemcy mogą tu mieszkać w lipcu przez dwa tygodnie za 15 000 USD lub przez cały lipiec za 25 000 USD. Właściciel reprezentowany jest przez Molly Ferrer z International Realty Sotheby’s.

Lista Sotheby’s twierdzi, że dom posiada certyfikat LEED i zawiera „przezroczyste panele fotowoltaiczne do świetlików, zbudowany jest z lokalnych materiałów budowlanych, a także posiada pasywne systemy ogrzewania i chłodzenia”.
Niestety dostępnych jest niewiele zdjęć wnętrza – w rzeczywistości jedyne można zobaczyć na nich basen. Jednak ze względu na przeszkloną ścianę możemy zauważyć elementy wewnątrz domu – ściany i drewniane detale.

Czym jest certyfikat Leed ?

Budownictwo, podobnie jak energetyka obrało kierunek efektywności energetycznej i oszczędności energii. W związku z tym pojawia się szereg nowych regulacji formalno – prawnych, które uwzględniają uwarunkowania środowiskowe w każdym aspekcie realizacji inwestycji budowlanej. Powstają również nowe systemy oceny budynków, rozpatrujących je pod kątem wielu kryteriów i zasad zrównoważonego rozwoju. Amerykański LEED J to międzynarodowy i jednen z najbardziej prestiżowych.

LEED, (Leadership in Energy and Environmental Design) powstał w 1998 roku z inicjatywy niezależnej amerykańskiej organizacji Green Building Council, zrzeszającej szkoły, uczelnie wyższe, przedsiębiorstwa i jednostki rządowe. Skupiają się w niej jednostki propagujące idee ekologicznego budownictwa, w celu podejmowania działań na rzecz budowy i promocji tzw. „zielonych budynków”.

LEED to zbiór wytycznych tworzących system oceny budynków oparty na standardach USGBC. Certyfikat LEED, o który można ubiegać się dobrowolnie, jest dokumentem stwierdzającym poziom spełnionych kryteriów wynikających z ustalonych wzorców.

System ten ocenia przede wszystkim w jaki sposób obiekty budowlane wpływają na środowisko naturalne. Brane są pod uwagę aspekty projektu takie jak: usytuowanie budynku, działka, zużycie materiałów i energii elektrycznej oraz wody, jakość powietrza wewnątrz budynku i aspekty zdrowotne, innowacyjność projektu oraz wpływ wybranych rozwiązań architektonicznych na środowisko naturalne. Oceny dokonuje się na podstawie pięciu głównych kryteriów:
• zrównoważona lokalizacja inwestycji,
• efektywność gospodarki wodnej,
• wykorzystanie energii i atmosfery,
• wykorzystanie materiałów i zasobów
• jakość środowiska wewnętrznego.

Dodatkowym kryterium jest innowacyjność w projektowaniu. Stosuje się je w przypadku najbardziej innowacyjnych projektów, gdy wyniki ekspertyzy wykraczają poza pięć podstawowych kategorii. W każdej z kategorii przyznawana jest określona liczba kredytów. Ich suma decyduje następnie, jaki i czy w ogóle dany budynek otrzyma certyfikat LEED.

W zależności od ilości zebranych punktów projekt może uzyskać poziom: Certified, Silver, Gold lub Platinum. Najwyższym poziomem jest certyfikat LEED Platinum (powyżej 80 kredytów).
Ocenie w systemie LEED poddawane są zarówno nowe obiekty, ale także te już istniejące i te poddawane renowacji Certyfikacja LEED przeprowadzana jest obecnie w 120 krajach na całym świecie.

Źródło treści i grafik: hamptons.curbed.com

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.