Piec akumulacyjny działa za zasadzie dwóch cykli – ładowania i rozładowywania. Jeśli urządzenie zaprogramujemy tak, aby pobierało energię elektryczną i kumulowało ciepło w czasie gdy energia elektryczna jest tańsza, możemy w efekcie stworzyć stosunkowo niedrogi system ogrzewania elektrycznego.

Budowa

Piec akumulacyjny składa się z systemu elementów grzejnych – czyli grzałek oraz elementów akumulacyjnych – kształtek z np. magnezytu. Całość zamyka metalowa obudowa. Zdarza się, że w urządzeniu znajdą się dodatkowe elementy – ich celem jest zwiększenie i tak już dużej pojemności cieplnej.

Kształtki akumulacyjne magazynują ciepło wygenerowane przez grzałki. Z czasem stopniowo je oddają na zewnątrz, ogrzewając pomieszczenie.

Rodzaje pieców akumulacyjnych

Na rynku znajdziemy dwa rodzaje urządzeń, różniące się sposobem oddawania ciepła do pomieszczenia:

  • piece akumulacyjne statyczne,
  • piece akumulacyjne dynamiczne.

Piece statyczne mogę występować w dwóch typach – powierzchniowym lub powierzchniowo-kanałowym. Znikające z rynku systemy powierzchniowe oddawały ciepło przez izolację oraz obudowę. Urządzenia tego typu najsilniej grzeją tuż po naładowaniu, najsłabiej zaś tuż przed kolejnym ładowaniem. Użytkownik w zasadzie nie ma większego wpływu na temperaturę w pomieszczeniu, możemy jedynie wyregulować stopień naładowania pieca.

Piec powierzchniowo-kanałowy wyposażony jest dodatkowo w kanał powietrzny, przez który od dołu wpływa chłodne powietrze, które się rozgrzewa i naturalnie przemieszcza ku górze. Do promieniowania dołącza więc konwekcja. Przepływem powietrza można w pewnym zakresie sterować, przez co możliwości regulacji są nieco większe.

Inaczej sytuacja wygląda w piecach dynamicznych. Obieg powietrza w kanale wymuszany jest przez wentylator, a jego wlot i wylot znajdują się w dolnej części urządzenia. Pracą wentylatora można sterować precyzyjnie – regulując prędkość obrotów – przez co jesteśmy w stanie utrzymać w pomieszczeniu praktycznie stałą temperaturę przez cały dzień.

system-grzewczy

źródło: Shutterstock

Piec akumulacyjny – dobór

Dopasowanie urządzenia tego typu warto pozostawić fachowcom, albo przynajmniej wykorzystać publikowane przez producentów zestawienia mocy i ogrzewanych powierzchni. Tabele są też nierzadko wstępnie dopasowane do możliwych programów pracy pieca.

Podstawą oczywiście jest znajomość strat ciepła z pomieszczenia oraz świadomość że w tym wypadku moc grzewcza i moc zainstalowana to zupełnie dwie różne rzeczy. Urządzenie bowiem w czasie ładowania (krótszym) musi przygotować się do oddania ilości ciepła odpowiedniej do utrzymania danej temperatury w pomieszczeniu w cyklu rozładowania, który trwa dłużej. Szacowana moc znamionowa pieca powinna być 2 -2,5 razy większa niż projektowane obciążenie cieplne pomieszczenia.

Czy warto?

Piec akumulacyjny przewraca nieco ugruntowane już spojrzenie na system grzewczy jako układ centralny z rozprowadzeniem ciepła. Dla niektórych może być to powrót do przeszłości, wiążący się z tym, że piec ogrzewa w zasadzie tylko jedno pomieszczenie. Pamiętamy jednak jak przyjemny jest pobyt w pokoju ogrzewanym piecem kaflowym. Dorzućmy do tego wzrost komfortu – znika konieczność dorzucania opału, a w piecach dynamicznych mamy możliwość precyzyjnej regulacji temperatury.

Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie budynku przy pomocy pieców akumulacyjnych, nie ma konieczności wygospodarowania pomieszczenia technicznego na kocioł, budowy komina, a samo ogrzewanie nie generuje produktów spalania. Żywotność urządzeń tego typu jest określana jako bardzo długa.

Ile to kosztuje?

Najtańsze są piece akumulacyjne statyczne. Małe, proste urządzenie, o mocy 0,85 kW kupimy za 500 – 800 zł. Moce 1,7 – 2 kW to koszt rzędu 900 – 1200 zł.

Cena pieców dynamicznych o mocy 1,6 – 2 kW często zawiera się w przedziale 1700 – 2000 zł.

Oczywiście na cenę, zwłaszcza w przypadku urządzeń dynamicznych, będzie mieć wpływ sposób sterowania. Jeżeli w zestawie otrzymujemy czujniki temperatury, regulator i sterownik o szerokim wachlarzu opcji dodatkowych, a samo urządzenie będzie mieć dodatkowe elementy podnoszące pojemność cieplną, cena 2 kW pieca może osiągnąć nawet 3 tysiące złotych.

Rozważając ogrzewanie tego typu, usiądźmy na chwilę z kalkulatorem w dłoni. Weźmy pod uwagę koszty całości inwestycji, a także koszty eksploatacji. Piece akumulacyjne nie wymagają ani systemu odprowadzenia spalin ani układu dystrybucji ciepła. Nie musimy mieć także kotłowni. Koszty prądu mogą być wyższe, ale czy w systemie dwutaryfowym nie wyjdzie taniej, niż się spodziewamy? Warto sprawdzić!

Opracowano na podstawie: Murator Dom, Kalkulatory Budowlane, Ceneo.

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor Termomodernizacja