Pompa ciepła WPC 04/05/07/10/13 (cool) to kompaktowa pompa ciepła typu solanka/woda z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej o pojemności 200 litrów.
Zajmuje ona tylko 0,42 m² powierzchni, dlatego idealnie nadaje się do montażu w ciasnych pomieszczeniach. Jej wysokość, wynosząca 1 925 mm, nie stanowi problemu podczas transportu i podłączania. Pompy ciepła posiadają również nową konstrukcję, dzięki której można oddzielić górną część pompy, w której znajduje się układ termodynamiczny, cała automatyka, elektryczna listwa podłączeniowa i elementy układów hydraulicznych, od części dolnej, która zintegrowana jest z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu załadunek, transport, jak i rozładunek pompy są ułatwione.
 
Górna część pompy ciepła WPC posiada dodatkowo elektroniczną pompę obiegową PARA 25/1, która ładuje zbiornik buforowy c.o. i zasobnik c.w.u. oraz płytę podłączeń elektrycznych. W górnej części zlokalizowany jest również moduł wielofunkcyjny MFG z trójdrogowym zaworem przełączającym c.o./c.w.u., zawór bezpieczeństwa, czujnik przepływu, odpowietrznik, czujniki temperatur i ciśnienia, listwa podłączeniowa czujników pomiarowych oraz wielostopniowa grzałka elektryczna o mocy max 8,8 kW. Grzałka ta umożliwia pracę pompy w systemie biwalentnym monoenergetycznym. Dzięki temu temperatury ciepłej wody użytkowej mogą osiągać wysokie wartości, zapobiegając tym samym inwazji bakterii typu legionella. Emaliowany zasobnik ciepłej wody użytkowej o pojemności 200 l, zlokalizowany w dolnej części pompy, jest grzany w układzie bezpośrednim, przez wbudowaną wewnątrz wężownicę. Skraca to znacznie czas grzania i zapewnia wysoki komfort użytkowania. Posiada on dodatkowo króciec cyrkulacji ciepłej wody użytkowej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pompa ciepła WPC osiągają temperatury 60°C już przy temperaturze dolnego źródła na poziomie 0°C. Jest to bardzo istotne w kontekście uzyskania odpowiedniej temperatury c.w.u. w okresie zimowym.
 
Pompa jest obudowana blachą stalową, cynkowaną ogniowo, proszkowo lakierowaną na biało. Aluminiowy panel we frontowej części urządzenia wyposażony został w dotykowy moduł sterujący z czytelnym i intuicyjnym wyświetlaczem LCD. Pompa ciepła WPC została wyposażona w nowoczesną automatykę sterującą WPMi3, która jest niewątpliwie jedną z podstawowych zalet tego urządzenia.
 
Nowa lokaliizacja panelu podłączeń elektrycznych w nowej wersji pompy ciepła WPC.3 stiebel

Kolejne etapy demontażu, odłączenia górnej części pompy ciepła od zasobnika c.w.u.
1. Demontaż przedniego panelu obudowy. 
2-3. Demontaż ścianki przedniej i bocznych.
4. Lokalizacja śrub mocujących górną część urządzenia z zasobnikiem.
4 stiebel

Tylna ściana pompy ciepła WPC gdzie znajdują się:

  • odpływ z zawory bezpieczeństwa,
  • przejście kablowe,
  • wejście cyrkulacji,
  • uchwyty transportowe.
5 stiebel

Nowa jednostka obsługująca – regulator WPM 3i z panelem dotykowym

regulatorFunkcje automatyki:
• Umożliwia regulację systemu zależną od temperatury zewnętrznej, a także zabezpiecza i diagnozuje problemy.
• Odpowiada za sterowanie podgrzewem ciepłej wody użytkowej.
• Umożliwia obniżenia i podwyższenia temperatury dziennej i nocnej w trzech strefach czasowych.
• Pozwala regulować dwa obiegi grzewcze: obieg bezpośredni (grzejnikowy) oraz obieg z zaworem mieszającym, z przypisaniem oddzielnych krzywych grzewczych, oddzielnych temperatur dziennych i nocnych oraz programów ogrzewania tygodniowego.
• Może współpracować z dodatkowymi czujnikami pomieszczeń FE7 lub automatyką FEK, by zwiększyć poziom regulacji i zoptymalizować koszty eksploatacyjne.
• Podaje informacje o ilości energii przekazanej do systemu ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej oraz o ilości energii zużytej przez sprężarkę i grzałkę elektryczną.
• Podaje czas pracy sprężarki i grzałki elektrycznej dla ostatniej doby i sumarycznie od początku uruchomienia urządzenia, oddzielnie dla produkcji wody użytkowej, a oddzielnie dla centralnego ogrzewania.
• Podaje temperaturę gorącego gazu oraz wartość wysokiego i niskiego ciśnienia, dzięki czemu analiza pompy jest możliwa bez ingerencji w układ termodynamiczny. Zabezpiecza to przed niekontrolowaną utratą i niedoborem czynnika chłodniczego w układzie.

Obszar zastosowania. Maksymalna temperatura wody +60oC przy temperaturze dolnego źródła 0oC.
6 stiebel

Korzystając z najwyższych standardów konstrukcyjnych, pompy ciepła WPC zostały wyposażone w Managera Energii, czyli system zliczania energii. Wszystkie dodatkowe opcje zapewniają najwyższy poziom obsługi serwisowej, podczas której nie ma potrzeby podłączania do obiegu specjalistycznego sprzętu chłodniczego, a to wszystko dlatego, że pompy ciepła WPC firmy Stiebel Eltron mają wbudowany czujniki temperatur czynnika roboczego oraz przetworniki wysokiego i niskiego napięcia. Dodatkową ich zaletą jest możliwość sporządzania protokołu parametrów obiegu termodynamicznego i stanów pracy pompy ciepła. Zapewnia to również wysoki poziom diagnostyki i obsługi serwisowej, o co z dużym zaangażowaniem dba firma Stiebel Eltron.

Pompy ciepła WPC zostały wyposażone w najnowszej generacji sprężarki firmy Copeland Scrol typ ZH i w nowe wymienniki ciepła ze zoptymalizowaną powierzchnią wymiany ciepła. Materiały i komponenty dobrano ze szczególną starannością, a dzięki najnowocześniejszej technologii ich produkcji pozwalają na uzyskanie bardzo wysokich współczynników efektywności energetycznej na rynku. Wszystkie produkty typoszeregu pomp ciepła WPC posiadają bardzo wysokie współczynniki efektywności energetycznej COP w zakresie 4,52 do 5,02 (COP = 5,02 dla WPC 10 i parametrów S0/W35 wg EN 14511).

Zmiany w nowym module WPC Współczynnik COP dla nowego modelu (kolor czerwony) w stosunku do poprzedniej wersji (kolor szary).
7 stiebel
Urządzenie zostało fabrycznie wyposażone w czujniki i presostaty wysokiego i niskiego ciśnienia zabezpieczające obieg termodynamiczny, zawór bezpieczeństwa i zabezpieczenie przed zamarzaniem jako ochronę obiegu hydraulicznego oraz ogranicznik prądu rozruchowego, zabezpieczający instalację elektryczną zasilającą pompę ciepła.

Pompa ciepła posiada również możliwość chłodzenia pasywnego. W tym celu wyposażono ją w specjalny wymiennik płytowy i zwór trójdrożny do przełączania między ogrzewaniem i chłodzeniem. Chłodzenie pomieszczeń może się odbywać dzięki przepływowi czynnika z dolnego źródła dodatkowym wymiennikiem ciepła. Ciepło jest w tym procesie odbierane od wody grzewczej i przekazywane do zimniejszego gruntu, regenerując częściowo dolne źródło. Podczas takiego trybu pracy sprężarka jest wyłączona, przez co współczynnik chłodzenia EER osiąga bardzo wysokie wartości. Obszar zastosowania. Maksymalna temperatura wody +60°C przy temperaturze dolnego źródła 0°C.

Artur Karczmarczyk
Główny Konsultant i Szef Działu Szkoleń Techniki Systemowej
Stiebel Eltron Polska Sp. z o.o.
 
Artykuł dostępny także w wydaniu 4/2014 GLOBEnergia: