Zastosowanie rozwiązań energooszczędnych i praktycznych – cel każdego projektanta. Jak to osiągnąć? 

 
Przykłady takich rozwiązań można zobaczyć w biurowcu energooszczędnym w Stalowej Woli. Zastosowano tu pompy ciepła z płaszczyznowym ogrzewaniem z wykorzystaniem mat kapilarnych, fotowoltaikę i oświetlenie ledowe. 
 
Budynek ma 3 kondygnacje, co łącznie przekłada się na ponad 600 m2 powierzchni do ogrzewania i chodzenia.  W budynku pracuje dwusprężarkowa pompa ciepła Waterkotte o mocy 26 kW, a do rozprowadzenia ciepła/chłodu zastosowano maty kapilarne BEKA (ogrzewanie sufitowe i ścienne). Temperatura zasilania waha się pomiędzy 28 a 35 stopni Celsjusza.
 
Ogrzewanie budynku oparte jest na technologii LED. Wszystkie instalacje są zintegrowane z elektrownią słoneczną. Inwestycja, w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami była droższa, ale oszczędności są tak duże, że przewiduje się iż budynek zwróci się po 4 latach.
 
Koszt pomp ciepła i mat kapilarnych do ogrzewania i chłodzenia to około 300 000 zł. Standardowy system grzewczy, który mógłby pracować w tym budynku kosztowałby 100 000zł. Koszt ogrzewania takiego budynku z zastosowaniem nowoczesnych technologii to około 800 zł/miesiąc. W okresach letnich, koszt chłodzenia pasywnego to około 100zł/miesiąc. 
 
Opracowanie: Redakcja GLOBEnergia