Pompy ciepła to tak uniwersalne urządzenia, że nie dziwi nikogo ich praca w kościołach, szkołach, przedszkolach. Bardzo dobrze sprawdzają się również w obiektach zabytkowych, nawet takich, nad którymi pieczę trzyma konserwator zabytków.

 

 
Przykładem takiego zastosowania jest dwór szlachecki w Chomiąży Szlacheckiej. Jego historia sięga XIII wieku. Cały kompleks zajmuje około 6 ha (zabytkowy park, stary dwór, nowy dwór, oficyna).
 
 
Innowacyjne grzanie i chłodzenie
Analiza budynku wykazała, że potrzebuje on zarówno grzania jak i chłodu. Zastosowano więc pompy ciepła rewersyjne. Zasada działania rewersyjnych pomp ciepła jest prosta. W porze zimowej pompa ciepła pracuje jako efektywne urządzenie grzewcze pobierające energię z dolnego źródła ciepła, ale dzięki odwróceniu procesu, pompa ciepła staje się agregatem chłodniczym, który można wydajnie wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń w upalne dni. Urządzenia wyposażone są również w dodatkowy wymiennik ciepła umożliwiający wykorzystanie ciepła odpadowego w trybie chłodzenia np. do podgrzewania wody w basenie, który znajduje się w strefie SPA obiektu hotelowego oraz na przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu inwestor w okresie letnim nie ponosi żadnych kosztów na przygotowanie c.w.u. i grzanie basenu. Aby grzanie i chłodzenie mogło odbywać się równocześnie, instalację oparto o system czterorurowy. Nadmiar ciepła jest oddawany do dolnego źródła, przez co dolne źródło regeneruje się.
 
Źródło: Firma Dimplex
 

CAŁY ARTYKUŁ DOSTĘPNY tutaj