W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zapowiedziała, że nie da pieniędzy, jeśli Polska nie zmieni programu „Czyste Powietrze”. W liście KE do rządu kategorycznie zastrzeżono – jeśli nie zmieni się sposób funkcjonowania programu „Czyste powietrze”, dofinansowanie w kwocie kilku miliardów euro ze strony Unii Europejskiej zniknie.

Komisja Europejska chce, by pieniądze z programu „Czyste powietrze” na wymianę pieców i termomodernizację trafiały do mieszkańców za pośrednictwem komercyjnych banków i samorządów.

Za wolne wdrażanie Programu

Wdrażanie Programu przez wojewódzkie fundusze sprawiło, że proces przyznawania dofinansowań mieszkańcom jest niesprawny i ociężały. KE wskazuje, że w ciągu roku powinno być podpisanych 400 tys. umów, tymczasem w Polsce w 10 miesięcy od startu programu podpisano ich zaledwie 13,5 tys. Ludzie na decyzje w sprawie dotacji czekają po kilka miesięcy.

Samorządy przejmą Czyste Powietrze

Rząd zapowiada, że od lipca rozpatrywaniem wniosków zajmą się też samorządy, które zgłosiły się do resortu środowiska, ma być ich ok. 500. Nie dostaną jednak ani dodatkowych funduszy, ani pracowników, by ratować program. Gminy  już protestują przeciwko zrzucaniu odpowiedzialności na samorządy, które dysponują niewielkimi zasobami.

Źródło: https://innpoland.pl

Jak usprawnić Program Czyste Powietrze?

 

Redakcja Termomodernizacja