Stagnacja w technice solarnej to największe utrapienie zarówno dla instalatorów jak i użytkowników instalacji.
Nowy kolektor próżniowy Vitosol 300-T typ SP3B o powierzchni absorbera 3,03 m 2 (brutto 4,62 m 2 ) w zdecydowany sposób ogranicza ten proces poprzez zmianę czynnika roboczego w rurze Heatpipe (czynnikiem jest glikol polipropylenowy), co spowodowało iż temperatura maksymalna kolektora wynosi obecnie zaledwie 160°C!
Warto przypomnieć, że płyn solarny jest wystawiony na duże obciążenia, gdy instalacja jest w stagnacji. Cząsteczki glikolu rozpadają się przy temperaturze powyżej 170°C. W efekcie obniża się poziom pH (od standardowego 10,5 w kierunku odczynu kwaśnego) płynu solarnego co może powodować korozje. Glikol przy wysokich temperaturach jest także narażony na utlenienie, co w połączeniu z nieszczelnościami w instalacji prowadzi do powstawania złogów.
Z wykresu widać, iż sprawność nowych typów kolektorów próżniowych jest wyraźnie wyższa od urządzeń poprzedniego typu. W przypadku pracy instalacji solarnej z dużą różnicą temperatur pomiędzy otoczeniem, a kolektorem, zasadne jest stosowanie kolektorów próżniowych zamiast płaskich.
Wysoka sprawność kolektora Vitosol 300-T SP3B wiąże się z koniecznością montażu kolektora pod kątem minimum 25°.
Chcąc całkowicie wyeliminować efekt odparowywania płynu solarnego, w przypadku braku odbioru ciepła z instalacji w upalny dzień, należało by podnieść ciśnienie robocze w instalacji do 5 bar. Wiąże się to z faktem, iż płyn solarny przy ciśnieniu 5 bar, wrze w temperaturze 160°C. W praktyce jednak nie stosuje się tak wysokich ciśnień w układach solarnych.