Raport zawiera wiele ciekawych informacji dotyczących trendów w naszym kraju. Autorzy zwracają uwagę na niesłabnącą popularność np. konkretnych metrażów budynków czy materiałów wybieranych do budowy lub pokrycia. Jednocześnie wskazują na rosnące zainteresowanie nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie ogrzewania – zwłaszcza pompami ciepła i kolektorami słonecznymi.

Powierzchnia działki

Wyniki ankiety w tym zakresie wskazały jednoznacznie, że najpopularniejsze są działki o powierzchni do 20 arów. Najwięcej – 37% ankietowanych budowało na działkach o powierzchni 5,1 do 10 arów. 35% – od 10,1 do 20 arów. Znaczący wzrost zainteresowania odnotowano w przypadku powierzchni do 5 arów. Budowało na nich 10% ankietowanych – dla porównania w zeszłym roku tylko 3%. Działką o powierzchni 20,1 – 30 arów dysponowało 9% badanych. Większą niż 30 arów – tyle samo.

Metraż

Najpopularniejszy metraż powierzchni użytkowej wśród osób, które wzięły udział w ankiecie, zawiera się w przedziale 151 – 200 m2 – wskazało na niego 26% ankietowanych. 25% zdecydowało się na budynek o powierzchni użytkowej 126 – 150 m2, 24% na 101 – 125 m2. Tylko 11% badanych wybudowało dom o metrażu użytkowym powyżej 200 m2. Autorzy zwracają uwagę, że prezentowane trendy są z roku na rok niezmienne.

Technologia budowy ścian

Budujemy z materiałów tradycyjnych. Aż 45% ankietowanych wskazało na technologię murowaną z bloczku komórkowego, 34% natomiast na cegłę ceramiczną. Zaledwie 2% z badanych postawiło dom z bali, w technologii kanadyjskiej natomiast 10%.

– Decydując się na budowę w jednej z technologii, warto wybrać ekipę, która ma doświadczenie w realizacji tego typu zleceń. Poszukiwania najlepiej rozpocząć już na kilka miesięcy przed planowanym terminem rozpoczęcia budowy – podpowiada Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl. – Obecnie coraz więcej inwestorów poszukuje ekip budowlanych przez Internet. Strona www czy profil firmy w serwisach, gdzie można szukać wykonawców, dają możliwość sprawdzenia opinii o firmie wystawionych przez innych klientów. Aby jeszcze lepiej sprawdzić wykonawcę, można poprosić o spotkanie  na  placu budowy, gdzie aktualnie pracuje firma. Taka wizyta pozwoli nam sprawdzić, czy panuje tam porządek i jak pracownicy przykładają się do swoich obowiązków. Dobrym pomysłem może być również zatrudnienie niezależnego kierownika budowy, który pomoże przy wyborze wykonawców. Pamiętajmy, że wybór dobrego wykonawcy to zarazem mniejsze ryzyko strat poniesionych w wyniku błędów niesolidnej firmy.

Dach

Tutaj niewątpliwie króluje dachówka ceramiczna. Zdecydowała się na nią połowa badanych. Jedna trzecia podjęła decyzję o pokryciu budynku blachą lub blachodachówką. 13% ułożyło na dachu dachówkę cementową lub karpiówkę.

Co z projektem?

Największą popularnością wśród badanych cieszyły się budynki jednopiętrowe, podpiwniczone, zbudowane według gotowego projektu.

Na gotowy projekt zdecydowało się 59% ankietowanych. Pozostali podjęli decyzję o inwestycji w projekt indywidualny. Podpiwniczenie znalazło się w aż 85% wzniesionych budynków.

Jeśli chodzi o liczbę kondygnacji – dom jednopiętrowy postawiło 65% badanych. Na drugim miejscu budownictwo parterowe – 28%. Zaledwie 7% ankietowanych zdecydowało się na budowę wyższego domu.

Ogrzewanie

Największą popularnością wśród badanych cieszyło się ogrzewanie gazowe (40%). 30% wybrało kocioł na paliwa stałe. Zwróćmy jednak uwagę na OZE. 15% ankietowanych zamontowało pompę ciepła, natomiast kolektory słoneczne 7% (w zeszłym roku było to 4%).

Okna i wentylacja

Pod względem okien – lider jest niekwestionowany. Aż 92% ankietowanych zainwestowało w okna PCV. Na drugim miejscu okna drewniane – tylko 6%.

Zagadnienie wentylacji zostało poruszone w zestawieniu po raz pierwszy. 55% badanych wykorzystało wentylację grawitacyjną. Pozostali zdecydowali się na wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną lub wywiewną oraz na wentylację hybrydową.

Jak badano?

Analizę przeprowadził serwis Oferteo.pl, łączący poszukujących towarów i usług z ich dostawcami. Dane pochodzą z ankiety przeprowadzonej wśród 207 osób, które w 2016 roku budowały dom.

Wnioski

W skrócie mówiąc – budujemy domy o powierzchni do 200 m2, co najwyżej jednopiętrowe, z podpiwniczeniem. Do tych celów wykorzystujemy dobrze nam znane materiały. Zmieniać się zaczyna natomiast rynek ogrzewania. Znaczący wzrost odnotowały urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii.

źródło: Oferteo.pl

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.