Wysokosprawny odzysk ciepła w układach wentylacji staje się sprawą priorytetową.

Wykorzystuje się w tym celu rekuperatory, które jednocześnie odpowiadają za dostarczenie powietrza o odpowiedniej czystości i z zadanym (sterowanym) objętościowym natężeniem przepływu i temperaturą nawiewu.

Nowa seria rekuperatorów Raptor o wydajnościach przepływu 500, 700 i 1000  m3/h stanowi jedno z najbardziej dopracowanych urządzeń w Europie (pod względem technicznym, funkcjonalnym i wizualnym).

Najistotniejsze cechy rekuperatora Raptor:

Skuteczna wymiana ciepła realizowana jest przez przeciwprądowy wymiennik ciepła, który zapewnia wydłużony czas kontaktu strumienia powietrza nawiewanego i usuwanego. Zastosowany niemiecki wymiennik przeciwprądowy Klingenburg uważany jest za jeden z najlepszych na rynku (sprawność do 91%).

Automatyczny by-pass  zapobiega podgrzewaniu powietrza nawiewanego (np. podczas nocy letniej). Otwieranie by-passu uzależnione jest od relacji temperatury zadanej od temperatury powietrza świeżego i wywiewanego. Wykorzystane nowatorskie rozwiązanie by-passu wyklucza podmieszanie powietrza zapewniając sterowanie dwoma przepustnicami (otwieranie / zamykanie by-passu i zamykanie / otwieranie wejścia powietrza świeżego na wymiennik).

Wydajne,  oszczędne i ciche wentylatory – mają decydujące znaczenie w komforcie korzystania z wentylacji. W rekuperatorach Raptor zastosowano nowoczesne tworzywowe wentylatory EC (elektronicznie komutowane)  zapewniające płynną regulację – firmy Ebm-papst.

Skuteczna filtracja zapewnia czystość nawiewnego powietrza, która jest istotnym elementem z punktu widzenia zdrowotnego i powszechnie występujących alergii. W rekuperatorze Raptor zastosowano filtry klasy bardzo dokładnej F5.

Autorska automatyka, stworzona na potrzeby Raptora, zapewnia wykorzystanie pełnego wachlarzu możliwości rekuperatora. Zaopatrzona jest w programator tygodniowy oraz wpisane tryby pracy tymczasowej. Realizuje funkcję antyzamrożeniową (w zależności od preferencji użytkownika) na trzy sposoby, zapewnia sygnalizację zabrudzenia filtrów, jak też umożliwia balans wydajności wentylatora. Automatyka obsługuje wszelkie czujniki (temperatury, wilgoci, CO2) i urządzenia dodatkowe (GWC, GGWC, nagrzewnicę, chłodnicę). I  co najciekawsze posiada możliwość podłączenia pod sterowanie inteligentnym budynkiem oraz odkurzaczem centralnym.

Przyjazny montaż i podłączenie. Cecha niezmiernie istotna z punktu widzenia instalatora. Podłączenie jest intuicyjne, szybkie i nie ma możliwości popełnienia pomyłki (oznaczenie czujników, profesjonalne złącza przemysłowe).

Współpraca z urządzeniami dodatkowymi. Standardowo bogato wyposażony rekuperator RAPTOR można doposażyć w dodatkowe elementy (m.in. nagrzewnicę i chłodnicę z grupami pompowymi, trójnik z przepustnica TVTL do GWC, GGWC, powietrza cyrkulacyjnego, elementy mocowania:  podstawa, ramiona do zawieszenia , czujnik CO¬2, wilgotności, syfon kondensatu).

I na koniec coraz istotniejszy aspekt – atrakcyjny wygląd, który umożliwia montaż urządzenia nie tylko w pomieszczeniu technicznym, ale również w bardziej eksponowanym miejscu.

Rekuperator Raptor jest konstrukcją opracowaną przez polskich inżynierów we współpracy w ramach ITG z producentami m.in. fińskimi, niemieckimi, a wykorzystując najnowsze rozwiązania techniczne i najlepsze komponenty europejskie, nie odbiegają a wręcz przewyższają standardom urządzeń budowanych na zachodzie.

Źródło: ASPOL-FV Sp. z o.o.