Niejeden z nas pomyślał kiedyś – zróbmy remont łazienki – ale zaraz potem pojawia się pytanie – od czego właściwie zacząć? Jest to faktycznie zadanie trudne do zaplanowania, bo niejednokrotnie zakres prac okazuje się większy, niż zakładaliśmy. Tak się zazwyczaj dzieje w przypadku nowszych budynków, bo wydaje się nam, że pracy jest niewiele, a potem często napotykamy na niespodzianki.
Inaczej jest – naturalnie – gdy w grę wchodzą łazienki w starym budownictwie (np. w kamienicach), gdzie w 90% przypadków taki remont – co z góry wiadomo – wiąże się z wykonaniem nowej instalacji elektrycznej, wymianą instalacji wodnej, zamianą kanalizacji z żeliwnej na PCV. Są to prace, które należy wykonać w pierwszym etapie – czyli przed zakryciem czegokolwiek warstwą wykończeniową – tynkami płytkami.

Pamiętajmy, żeby planując taki remont, nie oszczędzać na wymianie instalacji, bo może okazać się, że lada chwila będziemy musieli wykonywać te prace ponownie.

W jakim stanie jest instalacja?

Jak najprościej sprawdzić, w jakim stanie jest instalacja elektryczna? Bo o ile z wodno-kanalizacyjną sprawa jest dość prosta, tak tutaj już niekoniecznie – na pierwszy rzut oka, oczywiście.

Otóż, nic trudnego – należy rozkręcić gniazdko – jeśli przewody są miedziane, to instalacja jest już wymieniona, jeśli są aluminiowe – należy wymienić obwód na nowy. Nie wolno zapomnieć wtedy o zabezpieczeniu różnicowo-prądowym, bo tego dawniej nie wykonywano. To ważny element, bo zabezpiecza nas przed porażeniem prądem. Bezwzględnie wymagany jest właśnie w sanitariatach, łazienkach, toaletach.

Przed zakupem mieszkania w starym budownictwie zazwyczaj liczymy się z większymi kosztami ewentualnego remontu, niż koszt wykonania łazienki w stanie deweloperskim. Tam ściany są wyrównane, instalacje nowe, a na etapie zakupu mieszkania zwykle można ustalić od razu ich rozmieszczenie. Zatem jedynym kosztem są wtedy prace fliziarskie, biały montaż elektryczno-instalacyjny – czyli przede wszystkim montaż umywalek, wanien, armatury itp.

Podpatrzone w sklepie

Łazienka, jak i kuchnia, to pomieszczenia, w których należy szczególnie zwrócić uwagę na funkcjonalność, dostęp do wszystkich sprzętów (np. AGD), należy dopasować je do swoich potrzeb – np. zastanowić się, czy wolimy wannę czy prysznic. Aktualnie wiele jest sklepów i salonów, w których można podpatrzeć aranżacje łazienek, ich kolorystykę, sposoby wykończenia, zastosowane rozwiązania, zamontowaną armaturę.

Ponadto można skorzystać z porad firm wykonawczych czy wykonać wizualizację takiego pomieszczenia. Większość firm wykończeniowych oferuje wykonanie wizualizacji w cenie realizacji całościowych prac. Koszt zaś wykonania samej wizualizacji przez profesjonalne biuro w Małopolsce to od 700 do 1 400 zł – w zależności od powierzchni pomieszczenia i zakresu opracowania (2D, 3D itp.).

Od pomysłu do realizacji

Remont łazienki warto zlecić firmie profesjonalnie wykonującej prace wykończeniowo-glazurnicze. Warto jednak zaplanować spotkania z kilkoma firmami, obejrzeć wykonane przez nich wykończenia, przedyskutować zakres prac, termin ich realizacji i okres gwarancji. Koniecznie należy zawrzeć z wybraną firmą umowę – to jest dokument, który uchroni nas przed pseudofachowcami. Tacy w sezonie budowlanym mają rozpoczętych kilka prac i czasem nie są po prostu w stanie wykonać naszej łazienki zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Praca w pośpiechu – w przypadku choćby glazury – odbija się niestety na jakości wykończenia – krzywo położone płytki, nierówne fugi, płytki klejone “na plackach” – odbijają dźwięk w charakterystyczny sposób (stukają), brak poziomów i pionów na ścianach itp.

W przypadku prac wykończeniowych nie istnieje pojęcie – mamy sezon budowlany. Oczywiście, wakacje sprzyjają wykonywaniu remontów, ale tego rodzaju prace można przeprowadzać cały rok. Z doświadczenia jednak, miesiące jesienno-zimowe bardziej sprzyjają wykonywaniu takich prac – choćby z uwagi na niższą stawkę za pracę.

Przed wyborem firmy wykończeniowej najlepiej popytać o doświadczenia wśród znajomych, sprawdzić referencje firmy itp.

Finanse – ile to może kosztować?

Kolejna z ważnych kwestii przy remoncie łazienki, to oczywiście finanse – jaki w ogóle może być koszt takiego przedsięwzięcia? Większość firm podaje cenę ryczałtową za całość prac. Mimo to należy w kosztorysie wyszczególnić planowane do wykonania prace, rodzaj użytych materiałów, sposoby wykonania niektórych elementów.

Wśród takich szczegółów w kosztach należy uwzględnić np.:

  • usuwanie starych płytek – w starych kamienicach zazwyczaj klejonych na zaprawie cementowej – w przypadku małej łazienki to koszt ok. 300-500 zł – włączając w to wywiezienie gruzu,
  • wykonanie przeróbek instalacji elektrycznej, wyrównanie ścian i pozbycie się wykuwanych bruzd,
  • wykonanie tynków cementowych na całej powierzchni ścian, z których skuwane były stare płytki, ewentualnie – druga opcja – przyklejenie płyt kartonowo-gipsowych (zielonych – wodoodpornych) – należy też nie zapomnieć o ich dyblowaniu do ścian.

PEŁNY RAPORT „Ile kosztuje remont łazienki? Koszty robocizny” – TUTAJ


Przygotowanie podłoża, o którym mowa pod kątem kosztów, jest najważniejsze w przypadku wszystkich prac związanych z wykończeniem. Dotyczy to zarówno przygotowania ścian – pomieszczeń innych niż łazienka – pod malowanie, jak i ścian łazienki właśnie, które nie mogą być wrażliwe na wilgoć i zamoczenie.

W przypadku starych łazienek i wykonywania generalnego remontu po skuciu płytek, wykonanie instalacji ściany powinno wzmocnić się klejem na siatce elewacyjnej, wcześniej gruntując ścianę gruntem głęboko penetrującym. Czynność ta wzmocni konstrukcję ścian, ale ponadto wstępnie je też wyrówna. Koszt wykonania takiego elementu to w małej łazience ok. 300-400 zł.

Inwentaryzacja instalacji na ścianie

Przy tej okazji warto wspomnieć, że bardzo dobrym pomysłem jest inwentaryzacja instalacji na ścianie – wykonanie fotografii położenia instalacji w ścianie – dzięki czemu unikniemy jej uszkodzenia na dalszych etapach prac, gdy zostanie ona już zasłonięta np. płytami karton-gips.

Kwestie hydroizolacji

Bardzo ważnym etapem prac w pomieszczeniach takich jak łazienka jest wykonanie hydroizolacji w miejscach najbardziej wilgotnych, tj. wanna, kabina prysznicowa, a w przypadku małych powierzchni zaleca się wykonanie jej na całych posadzkach, pamiętając o wywinięciu izolacji na ściany.

Układanie płytek – wyczekiwany finish?

Końcowy etap to układanie płytek. Ich ułożenie, sposób rozmieszczenia wynika z ich prawidłowego rozmierzenia na ścianach. Najbardziej problematyczne zwykle jest wykończenie płytek na winklach, na rogach ścian, na których się one stykają. Sposobów jest kilka:

  • cięte pod kątem – zależne od rodzaju płytek i ich grubości; większość wykonawców zawozi je na cięcie strumieniem wodnym – powstała w ten sposób krawędź nie jest poszczerbiona; jest to jeden z droższych sposobów wykończenia winkli. Po wykonaniu takiego cięcia należy liczyć się z tym, że powstałe w efekcie krawędzie są podatne na delikatne uderzenia i kruche. Uszczerbiona płytka musi być wymieniona na nową.
  • zakończenie płytek plastikowym narożnikiem – szybsze w wykonaniu, trwalsze, bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne; dostępna gama kolorów pozwala bez problemu dopasować listwę do większości rodzajów układanych płytek,
  • zakończenia płytek aluminiowymi profilami – podobnie jak wyżej – montaż listwy prosty i szybki, ale niestety pod wpływem wilgoci różnie się zachowują, są trudne w utrzymaniu, bo łatwo śniedzieją.

Pamiętaj – łazienka musi być funkcjonalna!

Dziś na rynku dostępnych jest wiele materiałów, które możemy wykorzystać, remontując swoją łazienkę – płytki, farby, ale to wszystko elementy estetyczne, które zawsze możemy skonsultować z wykonawcą bądź architektem. Najważniejszą sprawą jest funkcjonalność, rozmieszczenie sprzętów i przyborów (pralka, umywalka, kabina prysznicowa czy wanna, toaleta itd.).

To rozmieszczenie jest bardzo ważne, bo to przecież nasze łazienki i toalety. Niejednokrotnie są to bardzo małe pomieszczenia, ale istnieje ogrom możliwości wykończeniowych. Niektóre mają po prostu optycznie powiększać pomieszczenia, taki efekt dają np. napinane sufity, lustra, jasne podłogi i ciemniejsze ściany. Ale ważne jest także wyposażenie, które odpowiednio dobrane ułatwi życie i nie zagraci łazienki – to nietrudne przy dzisiejszym znacznym wyborze, jaki oferują nam sklepy. Warto dokładnie to wszystko przemyśleć.

Koszt generalnego remontu małej łazienki wraz z zamontowaniem średniej klasy wyposażenia to ok. 8 000 zł, a czas pracy – w zależności od zakresu prac – powinien wynieść ok. 2 do 3 tygodni.

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.