Każdy system ogrzewania po pewnym czasie potrzebuje modernizacji – częściowej lub całkowitej, zwłaszcza gdy rachunki za ogrzewanie wciąż rosną, a system staje się nieefektywny. Z tego powodu spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe oraz właściciele budynków wielorodzinnych coraz częściej decydują się na wymianę starych systemów ogrzewania. Na ich miejsce wprowadzają nowe, energooszczędne, przynoszące mniej strat ciepła oraz generujące znaczne oszczędności.

Sprawdźmy, dlaczego Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zacisze” w Ustroniu zdecydowała się na modernizację kotłowni.

Modernizacja źródła ciepła

W latach 1950-1990 w Polsce nastąpił gwałtowny rozwój budownictwa z wielkiej płyty, który zaowocował powstaniem setek tysięcy bloków mieszkalnych, wieżowców i wielopiętrowych budynków. Wszystkie z nich są na etapie modernizacji, niektóre właśnie ją zakończyły, inne ją planują. Termomodernizacja jest niezbędna, ponieważ w takich budynkach odnotowuje się duże straty energii cieplnej. Koszty ogrzewania budynku przekładają się również na znaczną część łącznych opłat za mieszkania. Inwestorzy dążący do obniżenia kosztów eksploatacyjnych powinni zdecydować się na termomodernizację budynku, czyli poprawienie jego sprawności energetycznej.

manhattan

Zdjęcie 1: Termomodernizacja przeprowadzona w oparciu o audyt energetyczny może spowodować zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło nawet o 30-40 %. 

Modernizacja starej kotłowni – osiedle Manhattan

Przykładem wielu efektywnych modernizacji systemu grzewczego są prace przeprowadzone przez spółdzielnię „Zacisze” w Ustroniu. Skupmy się jednak na ostatniej termomodernizacji na osiedlu Manhattan, o której opowiada Prezes Spółdzielni – Pan Tadeusz Dybek.

Jaki system ogrzewania był przed termomodernizacją?
Wcześniej ogrzewanie zapewniały kotły węglowe z palnikami promiennikowymi zaadoptowane pod ogrzewanie gazowe. Niestety koszty ogrzewania były ogromne, wahały się nawet do 1,5 miliona rocznie.

Czy już wcześniej instalowali Państwo systemy Hoval?
Tak, w 2010 roku odbył się przetarg na kompleksową modernizację kotłowni, wygrała firma Hoval ze względu na jakość oraz bardzo dobre parametry techniczne. Po zbilansowaniu pierwszej kotłowni okazało się że systemy firmy Hoval przynoszą oszczędności. Później powstała kolejna kotłownia, następnie pakiet czterech kotłowni oraz większa z dwoma kotłami UltraGas®150. Zużycie gazu na wszystkich inwestycjach spadło o 30% i więcej. W wyniku czego albo obniżaliśmy czynsz mieszkańcom albo zwracaliśmy po 500 – 700 złotych po sezonie grzewczym.

Dlaczego zdecydowali się Państwo na kotły UltraGas®1000 H?
Pierwotnie myśleliśmy o kotłach dualnych – cztery UltraGas®500, ponieważ Manhattan to osiedle składające się z 10 wieżowców – każdy po 11 kondygnacji, a w sumie jest to 700 mieszkań. Jednak po przeliczeniach projektanta oraz analizach ekonomicznych okazało się, że na całe osiedle spokojnie wystarczą dwa gazowe kotły kondensacyjne UltraGas®1000 H.

 

manhattan

Zdjęcie 2: Modernizacja kotłowni na osiedlu Manhattan w Ustroniu.

Jakie były koszty inwestycji?
Prace modernizacyjne trwały całe lato. Na miejscu starej kotłowni powstała nowa, którą uruchomiliśmy 30 września 2016 roku. Całkowity koszt inwestycji to 1 200 000 zł. Środki własne spółdzielni to 200 000 zł, natomiast resztę dopłacił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach. Bazując na naszych poprzednich doświadczeniach mogę śmiało powiedzieć, że w ciągu 3 lat inwestycja się zwróci.

Czy warto?

Ogrzewanie gazowe za pomocą kotłów kondensacyjnych jest wyjątkowo energooszczędne. Dzieje się tak, gdyż część ciepła zawartego w spalinach przekształcana jest na energię grzewczą. Kotły gazowe osiągają sprawność nawet do 109%, a przy tym ogrzewanie jest ekologiczne – dzięki niskiej emisji CO2. Urządzenia te są solidne i trwałe, na wszystkich kotłowniach instalowanych przez firmę Hoval pracują bezawaryjnie oraz generują spore oszczędności.

hoval