Położenie dachu jest dla wielu osób zwieńczeniem prac związanych z budową stanu surowego nowego mieszkania.

Bariera ta chroni użytkowników przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, przy okazji zachowując niezwykły walor estetyczny. Należy pamiętać , że każdy dach jest konstrukcją wielowarstwową, a każdej warstwie przypadają określone funkcje. Solidne wykonanie konstrukcji dachowej wraz z użyciem odpowiednio dobranego materiału stanowi o trwałości budynku i jego „nakrycia głowy”.

 
CZYM SIĘ KIEROWAĆ?

Mogłoby się wydawać, że najlepszym dachem dla naszego klimatu jest ten o konstrukcji spadzistej, gdzie podczas zimy nie zalega duża warstwa śniegu, a w pochmurne dni idealnie odprowadza wodę deszczową.  Jednak nowoczesne materiały i związane z nimi technologie, pozwalają osiągnąć podobny efekt również dla dachu płaskiego.

Czy w związku z tym kierować się wyłącznie względami estetycznymi?
Nic bardziej mylnego. Z podjęciem wyboru pokrycia dachowego, wiążą się jeszcze inne decyzje. Przede wszystkim należy pamiętać o kosztach związanych z doborem odpowiedniego materiału. W tej batalii, lepiej wypada dach płaski, który przy odpowiednim doborze materiałów jest korzystniejszy od dachu spadzistego. Istnieją jednak projekty domów, gdzie zastosowanie dachu płaskiego wiąże się ze zwiększeniem wymiarów ścian, a w związku z tych – wzrostu kosztów.  Dach spadzisty, nie musi jednak być  wcale kosztowny, jeśli nie uwzględniamy w naszym projekcie spraw takich jak:  różne kąty nachylenia dachu, wieżyczki, lukarny (pot. jaskółki), czy też wykusze. Wraz ze wzrostem wyżej wymienionych czynników, rośnie koszt budowy pokrycia dachowego.

ESTETYKA, A STYL ŻYCIA

Życie pod dachem stromym wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku płaskiej pokrywy domu. Każdy przed wyborem musi się zastanowić, czy wybiera utrudnienia związane z dachem spadzistym, czy też woli czuć się jak w mieszkaniu w bloku. Ograniczenia, o których mowa, to przede wszystkim skosy sufitu, o których głowy wysokich osób mieszkających w domu, prędko nie zapomną. Komplikacje, to nie tylko siniaki i guzy, ale przede wszystkim odpowiedni dobór mebli, które nierzadko muszą zostać „skrojone na miarę”. W pokojach o prostopadłych kształtach, nie mamy problemów z umeblowaniem, swobodą poruszania i odpowiednim doświetleniem pomieszczeń.  Jednakże z drugiej strony, przy wyborze odpowiednich architektów i dekoratorów wnętrz, nasz dom ze spadzistym dachem,  może ulec w środku wspaniałej metamorfozie, tworząc idealny nastrój. Dodatkową zaletą jest możliwość zastosowania okien połaciowych, które stworzą możliwość odczucia życia pod gołym niebem.
Co do estetyki budynku, większość osób jest zgodna co do jednego – dach spadzisty wygląda po prostu ładniej, nadając całej architekturze odpowiedni styl oraz kolorystykę. Musimy pamiętać jednak o tym, aby nie przesadzić z upiększaniem domu, który nie może się „gryźć” z krajobrazem. Wybudowanie pałacu obok starej szopy, czy stodoły, nie wzbudzi podziwu, ale raczej zdecydowane rozbawienie.

„KILKA CEGIEŁ WIĘCEJ I BĘDZIE ELEGANCKO!”

Fundamentalną zasadą budowy dachu jest brak poprawek od założonego planu. Wszystkie poprawki, które chcemy wprowadzić, muszą zostać uzgodnione z osobą, która zaprojektowała dany obiekt. Musimy od niej uzyskać pisemne pozwolenie na zmiany oraz dodatkowy projekt. Wyjątek stanowią rozwiązania wariantowe, gdzie zgoda autora nie jest wymagana.
Wszystkie namowy fachowców na budowie powinniśmy dokładnie przemyśleć. Większe zmiany bez konsultacji z architektem związane są zazwyczaj z nieprzyjemnościami, do których można zaliczyć m.in. problemy z nośnością elementów i montażem okien dachowych oraz przede wszystkim odkształcenia konstrukcji dachowych.

Łukasz Sojczyński

Źródło:

„Budujemy Dom – 2009”