Grzejniki oddają ciepło do pomieszczenia na dwa sposoby – poprzez promieniowanie i konwekcję. Promieniowanie polega na przekazywaniu ciepła z ciała o wyższej temperaturze (czyli grzejnika) do tego o niższej (powietrza w pokoju). Konwekcja – najprościej mówiąc – jest natomiast procesem rozprowadzania ciepła w pomieszczeniu przez przepływające powietrze.

Podziału grzejników można dokonać na kilka sposobów – ze względu na:

  • materiał, z którego są wykonane – żeliwne, aluminiowe, stalowe,
  • sposób podłączenia – podłączenie boczne, krzyżowe, dolne,
  • sposób przekazywania ciepła do pomieszczenia – konwektorowe, płytowe, członowe,
  • wygląd – grzejniki tradycyjne, kanałowe, ozdobne, drabinkowe.

Grzejniki płytowe

Obecnie najpopularniejszy rodzaj grzejników – zwany również kaloryferami płytowymi lub grzejnikami panelowymi. Tego typu grzejniki instalowane są w większości nowych i modernizowanych budynków. Zbudowane są z jednej, dwóch lub trzech łączonych rzędowo płyt, wytworzonych z wysokiej jakości blachy stalowej oraz radiatora.

kaloryfer płytowy

źrodło: Purmo

Ich niewątpliwą zaletą jest dobra efektywność oddawania ciepła (głównie poprzez promieniowanie). Ponadto mają niską pojemność wodną, przez co szybko się nagrzewają. Jest to rozwiązanie niedrogie, efektywne i estetyczne.

Należy jednak uważać na najtańsze propozycje – użytkownicy odradzają zakup chińskich grzejników, sprzedawanych w marketach lub sklepach internetowych – są wykonane z cienkiej blachy, przez co szybciej ulegają awariom.

Uwaga – producenci nie udzielają gwarancji zwykłym grzejnikom płytowym użytkowanym w łazienkach! Także suszenie prania na tego typu kaloryferze może być przyczyną utraty gwarancji.

Grzejniki żeberkowe (członowe)

Zbudowane są z pojedynczych żeber, których łączenie pozwala uzyskać odpowiednią moc grzejnika. Dzielą się na żeliwne i aluminiowe.

Grzejniki żeliwne to niegdyś bardzo popularne rozwiązanie, w nowych budynkach już niestosowane. Cechują się one dużą pojemnością cieplną, przez co bardzo wolno się rozgrzewają i długo stygną, co utrudnia regulację temperatury w pomieszczeniu. Grzejniki tego typu są bardzo ciężkie i nieestetyczne.

Grzejniki aluminiowe natomiast są dużo lżejsze, a także dużo szybciej się nagrzewają. Każde z żeber posiada wyprofilowane kanały powietrzne, które usprawniają przepływ powietrza.

Jeśli instalacja wykonana jest z miedzi, przy stosowaniu grzejników aluminiowych należy pamiętać o dodaniu do wody inhibitora korozji, by zapobiec szybkiemu skorodowaniu kaloryferów.

Grzejniki konwektorowe

Grzejnik konwektorowy naścienny

źródło: Verano Konwektor

Głównym ich elementem jest miedziana rura (nagrzewnica) połączona z radiatorem w postaci blachy aluminiowej. Całość okryta jest blaszaną obudową, która wymusza odpowiedni przepływ powietrza przez konwektor.

Grzejnik tego typu wykorzystuje głównie zjawisko konwekcji. Z tego powodu przez urządzenie przepływa duża ilość powietrza, z dość wysoką prędkością – może to powodować podrywanie kurzu i spiekanie go w postaci ciemnych smug powyżej grzejnika. Grzejniki tego typu są stosunkowo lekkie i mają małą bezwładność cieplną.

Grzejnik kanałowy konwektorowy

źródło: Verano Konwektor

Jedną z odmian grzejników konwektorowych są grzejniki kanałowe. Ten typ grzejników umieszcza się w podłodze. Takie rozwiązanie z jednej strony poprawia estetykę pomieszczenia gdyż grzejnik jest niewidoczny, z drugiej strony jednak w rowku z grzejnikiem gromadzą się zanieczyszczenia, które mogą zostać poderwane przez przepływające powietrze. Istnieją również modele z wentylatorem wymuszającym obieg powietrza. Takie urządzenia mogą pełnić funkcję chłodzenia pomieszczenia – są to tzw. klimakonwektory.

Grzejniki konwektorowe odradza się alergikom – ze względu na unoszony kurz.

Grzejniki drabinkowe

grzejnik drabinkowy

źródło: Enix

Zbudowane są z okrągłych przewodów stalowych, łączących kolektor zasilający i powrotny. Istnieje szeroka gama wzorów grzejników tego typu, często pełnią rolę grzejników łazienkowych z funkcją suszenia. Dodatkowo można wyposażyć je w grzałkę elektryczną – pozwoli to na dogrzewanie łazienki niezależnie od systemu grzewczego.

W przypadku, gdy w budynku dysponujemy ogrzewaniem niskotemperaturowym (ścienne, podłogowe itp.), warto rozważyć zastosowanie elektrycznego grzejnika drabinkowego – zaoszczędzimy na wprowadzaniu zmian w instalacji wodnej, mających na celu podnoszenie temperatury zasilania dla tylko jednego grzejnika.

 

Grzejniki dekoracyjne

Obok funkcji grzewczej, pełnią również funkcję dekoracyjną. Producenci prześcigają się w liczbie wzorów i rozwiązań technicznych stosowanych w tego typu grzejnikach. Niewątpliwie – każdy znajdzie coś dla siebie – w zależności od gustu i zasobności portfela.

Ceny grzejników dekoracyjnych sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych. Najdroższe z nich to swego rodzaju dzieła sztuki, projektowane z udziałem najwyższej klasy projektantów wnętrz.

grzejnik dekoracyjny

źródło: Instal-Projekt

Opracowano na podstawie: Budujemy Dom, Instalacjebudowlane.pl, Ogrzewnictwo praktyczne- H. Koczyk

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor Termomodernizacja