Zastanówmy się, ile będzie kosztował kocioł spełniający wymagania standardowego domu jednorodzinnego – jednofunkcyjny lub dwufunkcyjny. Dokonując nawet pobieżnego przeglądu rynku, zwrócić może uwagę jedna prawidłowość. Wiodący producenci kotłów kondensacyjnych stworzyli dwa poziomy ofert o zróżnicowanej funkcjonalności i cenie katalogowej, nazwijmy je na potrzeby artykułu:

  • „standard” – dla użytkowników poszukujących niedrogiego, solidnego urządzenia – 4 500 – 7 000 zł,
  • „plus” – dla inwestorów o wysokich wymaganiach, ceniących komfort i ekologię – 8 500 – 12 000 zł.

Podane zakresy są dość szerokie, ze względu na zróżnicowanie mocy znamionowych i różnice pomiędzy cenami urządzeń konkretnych producentów. Nie mniej jednak modele z poziomu „standard” różnych firm oferują podobne funkcje, decydując się na półkę „plus” mamy dużo szerszy wybór dostępnych opcji wyposażenia. Pamiętajmy, że kotły dwufunkcyjne w porównaniu do urządzenia jednofunkcyjnego tej samej mocy będą o 300 – 800 zł droższe.

oszczędność

Wysokiej jakości standard

Decydując się na niższą półkę cenową znanego producenta otrzymujemy wysokiej jakości urządzenie, które (przy odpowiednim doborze!) na pewno zaspokoi zapotrzebowanie naszego budynku. Zakupiony kocioł będzie wyposażony w palnik modulowany – dopasowujący moc dostarczaną do układu w zależności od zapotrzebowania. Standardem jest pełen osprzęt przyłączeniowy kotła – niezbędne rury, kable i inne elementy otrzymujemy w zestawie. Wymiennik ciepła wykonany jest z dobrej jakości materiałów – nawet przy gorszej jakości wody wodociągowej będzie zadowalająco spełniał swoją funkcję. Priorytetem jest bezpieczeństwo – wyposażeniem standardowym kotła jest armatura zabezpieczająca oraz naczynie wzbiorcze układu. Wewnątrz urządzenia znajdziemy również pompę obiegową.

kociol-gazowy

W urządzeniach tego typu zapłon sterowany jest elektronicznie. W zestawie otrzymujemy zazwyczaj bardzo prosty sterownik, umożliwiający stałotemperaturową regulację pracy kotła – ustawiamy w nim temperaturę zasilania systemu grzewczego i (jeśli mamy kocioł dwufunkcyjny) wody użytkowej. Możemy przy jego pomocy w stopniu ograniczonym regulować jeden obieg grzewczy i monitorować pracę urządzenia. Istnieje możliwość rozbudowy systemu sterowania – możemy dokupić regulatory i czujniki.

Całość urządzenia zamknięta jest w estetycznej obudowie, montaż kotła nie powinien sprawiać żadnych problemów.

Dla wymagających

Jakość wykonania otrzymujemy w standardzie. Czym zatem wyróżnia się nasza „oferta plus”? Kocioł, który otrzymamy na pewno będzie bardziej „inteligentny” od swojego uboższego brata. Niektóre elementy – tj. wymiennik ciepła, mogą zostać wykonane z innego rodzaju materiału, cechującego się jeszcze wyższą niż standardowe odpornością na korozję i inne uszkodzenia.

Uwagę na pewno może zwrócić szerszy zakres modulacji pracy palnika, która dodatkowo może być bardziej płynna. Pozwala to na większą oszczędność gazu. Wielu producentów w tej półce cenowej oferuje palniki, które będą działać z gazem różnej jakości i rodzaju, bez konieczności stosowania zestawów adaptacyjnych. Zaawansowane systemy kontroli spalania będą również czuwać nad minimalizacją emisji związków negatywnie działających na środowisko. Zastosowana elektronika oraz pompa obiegowa zwykle są bardziej energooszczędne niż te standardowe.

kociol-gazowy

źródło: Wolf

Osobnym tematem jest sterowanie kotła. W zasadzie moglibyśmy dokonać dalszego podziału kotłów ze względu na ten czynnik. Oczywiście, możemy pozostać przy możliwościach oferowanych przez standardowy stałotemperaturowy system regulacji. Wersja rozszerzona jednak zawiera usprawnienia, które pozwalają na dodatkowe oszczędności.

Przykładem może być tu regulacja pogodowa pracy kotła. Urządzenie będzie dostosowywać swoją moc do temperatur panujących na zewnątrz budynku. Możemy także sterować większą ilością obiegów grzewczych, również z zaworami mieszającymi. Dostępne będą zapewne ustawienia pozwalające na współpracę kotła z instalacją solarną (wstępny podgrzew, obieg c.w.u.).

Na tym możliwości rozbudowanych sterowników urządzeń grzewczych się nie kończą – ich twórcy prześcigają się w tworzeniu przydatnych narzędzi, jeszcze bardziej ułatwiających użytkownikowi codzienną eksploatację.

Producenci oferują nam programy pracy – dzienne i tygodniowe, z rozdziałem na ustawienia centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Przeglądając opcje, możemy napotkać na programy specjalne – jak np. suszenie jastrychu. Dostępne są również ustawienia oszczędzania energii.

kociol-gazowy

źródło: Viessmann

Cały system dodatkowo może być sterowany zdalnie – bezprzewodowo z innych pomieszczeń w budynku lub przez Internet – z wykorzystaniem komputera lub urządzeń mobilnych. Na te ostatnie wielu producentów przygotowało własne aplikacje dopasowane do sterowników.

Na zakupy!

Wiemy już czego oczekiwać od danej półki cenowej kotłów kondensacyjnych. Pamiętajmy, że zarówno tańszy jak i droższy kocioł będzie spełniał swoją podstawową funkcję, jaką jest ogrzewanie budynku. Zastanówmy się jednak, czy chcemy pozostać przy prostym modelu, czy może warto dołożyć nieco funduszy i zaopatrzyć się w bardziej rozbudowane urządzenie – które w przyszłości będzie generować dodatkowe oszczędności.

Opracowano na podstawie informacji handlowych producentów kotłów:
Buderus, Immergas, Junkers, Vaillant, Viessmann, Wolf

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor Termomodernizacja