W Polsce najbardziej popularne są ściany murowane, czyli zbudowane tradycyjnie. Istnieją również inne rodzaje, dzięki którym można zbudować równie solidny dom.

Ściany z bali

Budynek powstały w ten sposób powinien służyć raczej jako domek letniskowy, ponieważ użycie dopiero grubych bali (ok. 30 cm) pozwala uzyskać przyzwoite warunki termoizolacyjne, które kształtują się w granicach U =0,4 – 0,5 W/(m2K).

Ściany mogą być wykonane z belek o przekroju prostokątnym, które zostały ocieplone wewnątrz izolacją, przez co dom nabierze tradycyjnego wyglądu. Innym sposobem jest postawienie przegrody złożonej z dwóch warstw bali, pomiędzy którymi znajduje się izolacja cieplna (przeważnie są to włókna celulozy lub wełna mineralna).

Najczęściej stosuje się drewno świerkowe, sosnowe oraz jodłowe, które musi być odpowiednio wysuszone a następnie zanurzone w wodnym roztworze soli baru, w celu zaimpregnowania (zabezpieczenie materiału przed szkodliwym działaniem pleśni, wilgoci, pożaru, itp.).

dom z bali 

Metoda szalunku traconego

Do użycia tej technologii potrzebna jest wykwalifikowana ekipa. System ten polega na wznoszeniu domów z kształtek styropianowych pełniących rolę szalunku traconego. Pustaki styropianowe układa się mijankowo (jak cegły w murze). Wznoszenie ścian rozpoczyna się od naroży. Do kształtowania narożników służą podstawowe kształtki ścienne i zatyczki zaślepiające końcówki pustaków. Powstały w ten sposób szalunek wypełnia się zbrojeniem i zalewa betonem, który powinien mieć konsystencję półciekłą. Po zastygnięciu tworzy niezwykle wytrzymały szkielet konstrukcyjny.

Powstała w ten sposób ściana (o grubości ok. 25 cm) zapewnia dobre warunki izolacyjne na poziomie U = 0,28 W/(m2K). Ocieplanie ścian zewnętrznych polega na pokryciu ich dwiema warstwami styropianu co zapewnia wysoką skuteczność termoizolacyjną.

Ściany prefabrykowane

ściany prefabrykowane

Ściany prefabrykowane to elementy wysokiej jakości, które można porównywać do ścian murowanych. Tworzywem jest najczęściej keramzytobeton, ocieplony wełną mineralną. Również w tym przypadku tempo inwestycji jest bardzo szybkie, możliwe jest również wykonanie częściowo sprefabrykowanego dachu. Rynek omawianych konstrukcji jest jeszcze zbyt mały, aby można było znaleźć konkurencyjne ceny w wielu firmach. Technologia ta wymaga użycia ciężkiego sprzętu, co dodatkowo podnosi koszty budowy.

 

 Ściany szkieletowe

Pierwsza technologia polega na zastosowaniu ścian szkieletowych. Główną konstrukcję budynku stanowi stalowy, bądź drewniany ruszt, który z wewnątrz obłożony jest płytami gipsowo kartonowymi, a z zewnątrz wykończony poszyciem z płyt drewnopochodnych. Swobodną przestrzeń pomiędzy elementami stanowi zwykle wełna mineralna, zapewniając bardzo dobre warunki izolacyjne, na poziomie U = 0,25 – 0,30 W/(m2K). Dwa specjalne rodzaje folii – paroszczelna oraz paroprzepuszczalna, wiatroizolacyjna – przeciwdziałają kondensacji pary wodnej w ścianach oraz przenikaniu przez nie wiatru. Folia paroszczelna ułożona jest po wewnętrznej stronie wełny mineralnej, sprawiając że dom zbudowany technologią ścian szkieletowych wymaga doskonałej wentylacji. Jest to szczególnie ważne, ze względu na ograniczoną zdolność pochłaniania wilgoci przez wewnętrzną warstwę płyt gipsowo – kartonowych.technologia szkieletowa Technologia ta została stworzona z założeniem produkcji przemysłowej elementów drewnianych dla wysoko wykwalifikowanej ekipy budowlanej, którą niestety trudno znaleźć. Możliwe jest zastąpienie elementów drewnianych rusztem stalowym. Taka konstrukcja jest jednak trudna do ocieplenia. Dom zbudowany na podstawie technologii szkieletowej wymaga ogrzewania o małej bezwładności cieplnej oraz niezwykle precyzyjnych urządzeń sterujących (wyposażonych głównie w automatykę pogodową połączoną z termostatem pokojowym).
Niewątpliwą zaletą budynku szkieletowego jest jego tempo wybudowania (dobrej ekipie zajmie to około 2 miesięcy) oraz możliwość ewentualnej przebudowy (przy odpowiednio dużym fundamencie). W przypadku przeprojektowania domu murowanego na szkieletowy należy się liczyć z koniecznością stworzenia pełnej dokumentacji od początku.

 

  Autor: Łukasz Sojczyński

Źródła:

www.wz-projekt.p
www.domydrewniane.wsn.pl
www.misoni.com.pl
www.drewnianydom.eu
www.powanna.com.pl
www.inzynierbudownictwa.pl
www.hatek.com.pl
www.empora.net.pl