System klimatyzacyjny Vitoclima 300-S opracowany został z myślą o kompleksowym podejściu do domowego systemu klimatyzacyjnego. System składa się z serii jednostek zewnętrznych umożliwiających podłączenie nawet do 5 jednostek wewnętrznych: typu Split lub jednostek kasetonowych. Umożliwia to nie tylko stworzenie kompletnego systemu w całym domu lub mieszkaniu, ale również poprawia estetykę instalacji poprzez zastosowanie tylko jednej jednostki zewnętrznej.

Multi-Split jest nowoczesnym i często stosowanym systemem klimatyzowania pomieszczeń mieszkalnych, domów, biur i pomieszczeń użyteczności publicznej takich jak: gabinety lekarskie, odnowy biologicznej, obiekty gastronomiczne, kosmetyczne i fryzjerskie – opowiada dla redakcji Maciej Woźny, Dyrektor Marketingu Produktu marki Viessmann.

System ten umożliwia podłączenie nawet do 5 jednostek wewnętrznych typu Split lub jednostek kasetonowych, znamionowa moc chłodzenia jednostek zewnętrznych: od 5,2 do 12,0 kW a najmniejsza moc jednostki wewnętrznej to 2,6 kW.

Urządzenia są wyposażone w inteligentne sterowanie oraz tryby ekonomicznej pracy. Całość dopełnia stylistyczna linia Viessmann, odznaczająca się wszechstronnością zastosowania w każdym wnętrzu.

Do najistotniejszych cech i parametrów systemu należą:

 • Tryb chłodzenia od -15°C do +43°C
 • Tryb grzanie od -15°C do +24°C
 • Tryb pracy nocnej – łagodniejsza charakterystyka osiągania zadanej temperatury
 • Wbudowane WiFi – obsługa klimatyzacji przez aplikację EWPE Smart
 • Tryb ochrony przed zamarzaniem – utrzymanie stałej temperatury pomieszczenia na poziomie +8°C
 • Ciepły start – w trybie grzania wentylator włącza się z opóźnieniem aby uzyskać efekt nadmuchu ciepłego powietrza natychmiast po załączeniu wentylatora
 • Tryb turbo – szybkie nagrzewanie/chłodzenie pomieszczenia
 • Elektroniczna regulacja żaluzji w poziomie i pionie
 • Dodatkowy czujnik pomieszczenia umieszczony w pilocie zdalnego sterowania
 • Funkcja osuszania powietrza w pomieszczeniu
 • 5 lat gwarancji

Gdy chłodzenie to za mało?

Oprócz efektywnego schładzania powietrza, Vitoclima 300-S również je filtruje tworząc poczucie komfortu. Często stanowi naturalne uzupełnienie domowej instalacji fotowoltaicznej, szczególnie w słoneczne i upalne dni wykorzystując samodzielnie produkowaną energię elektryczną w domu dla wytworzenia przyjemnego klimatu. Urządzenia wyposażone są w inteligentne sterowanie oraz tryby ekonomicznej pracy.

Oczekiwaną temperaturę pomieszczeń możemy dobierać przy pomocy aplikacji korzystając ze smartfonu lub z pilota wyposażonego w funkcję I FEEL. Urządzenie automatycznie ustawi temperaturę nawiewu powietrza zgodnie z odczytaną temperaturą otoczenia pilota. Dla dokładnego programowania temperatury wewnętrznej w poszczególnych pomieszczeniach świetnie sprawdza się aplikacja EWPE. System pozwala na planowanie chłodzenia lub ogrzewania pomieszczeń w trybie sterowania dobowego i tygodniowego.

Wszystkie jednostki wchodzące w skład serii Multisplit Vitoclima 300-S zaprojektowane zostały z myślą o jak największej efektywności energetycznej oraz komforcie użytkowania.

Ekologia, design i indywidualne potrzeby na pierwszym miejscu!

Za pomocą systemu multisplit każde z pomieszczeń schładzane jest niezależnie w funkcji chwilowego zapotrzebowania. Pisaliśmy już, że w zależności od mocy jednostki zewnętrznej możemy przyłączyć do 5 jednostek wewnętrznych. Warto też wiedzieć, że wszystkie jednostki, wpięte w jeden system, mogą być indywidualnie sterowane. Takie rozwiązanie jest oszczędne energetycznie pozwala racjonalnie wykorzystywać energię. Zastosowany proekologiczny czynnik chłodniczy R-32, stanowi w 68% mniejsze obciążenia dla środowiska naturalnego w stosunku do klimatyzatorów wykorzystujących substancję R-410A.

Przy doborze właściwej mocy chłodniczej marka przykłada również wagę do estetyki pomieszczeń, oferując dodatkowo obok ściennych jednostek wewnętrznych, również klimatyzatory sufitowe montowane w przestrzeni podwieszanych stropów.

Klimatyzacja multi split umożliwia połączenie kilku jednostek wewnętrznych klimatyzatorów naściennych i jednostek sufitowych z tylko jedną jednostką zewnętrzną. Ma to bardzo duży wpływ na estetykę zewnętrzną budynku i oszczędność miejsca. Montując Vitoclima 300-S często spełniamy oczekiwania administratora budynku wieszając na ścianie zewnętrznej lub montując na dachu jedno urządzenie zewnętrzne dla kilku klimatyzowanych pomieszczeń.

Jest bardzo dobrą alternatywą dla budynków modernizowanych w których trudno o prowadzenie systemów centralnej klimatyzacji. Multi-split wymaga znacznie mniejszej ingerencji w infrastrukturę remontowanego budynku i jest często odczuwalnie tańszy.

Trzeba pamiętać o maksymalnych odległościach pomiędzy jednostkami wewnętrznymi a jednostką zewnętrzną przy zachowaniu max. dopuszczalnych różnicy wysokości, co ilustrują wymagania montażowe.

Posługując się przykładem popularnej mocy, dla klimatyzacji multi-split , 10,0 KW łączna długość wszystkich przewodów chłodniczych systemu, nie powinna przekraczać 75 m a dla poprawnego wykorzystania przygotowanej fabrycznie ilości czynnika chłodniczego 40 m.

Viessmann dysponuje dużą elastycznością doboru mocy chłodniczej systemu. Suma mocy klimatyzatorów wewnętrznych dobierana jest w przedziale od 50% do 150% mocy chłodniczej jednostki zewnętrznej.

Multi-split może być również bardzo przydatny w okresie przejściowym dla potrzeby centralnego dogrzewania pomieszczeń, gdy temperatury zewnętrzne wahają się w przedziale od 0 st C do+15 st C i nie pracuje jeszcze centralne ogrzewanie budynku.

System klimatyzacji Vitoclima 300-S bardzo dobrze realizuje zadania osuszania powietrza w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Koszty serwisowania systemy klimatyzacji będą zawsze wyraźnie niższe od rozwiązań klimatyzacji typu split działającej w rozproszeniu.

Maciej Woźny
Dyrektor Marketingu Produktu od Viessmann

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.