Przygotowując się do wielkiego sprzątania, obok środków czystości, ściereczek i dużej ilości wody, wyposażmy się także w smar silikonowy i wazelinę techniczną. Działania konserwacyjne rozpoczynamy od mycia.

Czyste okna

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż dobór środków czystości do umycia okien. Eksperci jednak zwracają uwagę – nie każdy preparat jest odpowiedni dla każdego rodzaju okien, zwłaszcza ze względu na ramę.

Dla okien z PCV zwróćmy uwagę, by środek nie zawierał silnych, agresywnych substancji. Mogą one spowodować zmatowienie ramy, a także powstanie mikrouszkodzeń i drobnych rys w których będą gromadzić się zanieczyszczenia. Dodatkowo, żrący preparat może zadziałać negatywnie na stan uszczelek. W pewnym sensie tradycyjna już metoda, woda z płynem do mycia naczyń, jest tak naprawdę bardzo dobrym rozwiązaniem.

W przypadku okien drewnianych zalecenia są identyczne. Warto jednak oczyszczoną powierzchnię zabezpieczyć specjalnym mleczkiem lub pastą. Unikajmy nanoszenia tych substancji na uszczelki i okucia.

Kontrola stanu technicznego

Ekstremalne zimowe warunki mogą mieć destrukcyjny wpływ na stan techniczny okien. Warto więc na wiosnę przyjrzeć się im dokładniej, by wyeliminować drobne, ale mające tendencje do pogłębiania się, objawy zużycia.

Jeśli mamy w domu okna drewniane, konserwację rozpoczynamy od kontroli stanu ramy. Niewielkie rysy możemy naprawić samodzielnie, przy użyciu papieru ściernego oraz wysokiej jakości lakieru. Jeżeli zauważymy większe uszkodzenia, warto zasięgnąć opinii fachowca – być może będzie potrzebne gruntowne odnowienie.

Sprawdźmy stan okuć okiennych. Poluzowane elementy metalowe należy dokręcić, a noszące znamiona zużycia – wymienić. Do konserwacji elementów ruchomych należy użyć smaru, np. wazeliny technicznej.

źródło: OKPOL

Kolejnym punktem naszego przeglądu są uszczelki. Tutaj sprawa jest bardzo prosta. Trwale zniekształcone lub uszkodzone wymieniamy. Warto zakonserwować je odpowiednim preparatem lub smarem silikonowym, by zachowały swoje właściwości.

We własnym zakresie możemy wykonać również kontrolę szczelności. Eksperci radzą wykorzystanie do tego celu kartki papieru. Wsuwamy ją między skrzydło a ościeżnicę. Jeśli po zamknięciu okna możemy kartkę wysunąć – konieczna jest regulacja. Pamiętajmy jednak, że w okresie letnim nie warto nadmiernie uszczelniać okien.

Okna dachowe

Istotnym elementem konstrukcji okna dachowego jest okalający je kołnierz. Warto skontrolować, czy jego połączenie z połacią dachu jest szczelne. Zadbajmy również o to, by nie gromadziły się na nim zanieczyszczenia, które mogą utrudniać odpływ wody.

Regularna konserwacja okien, która tak naprawdę jest czynnością bardzo prostą, pozwala nam zachować ich sprawność na długie lata. Dodatkowo, walory estetyczne stolarki będą dłużej cieszyły nasze oko. Nie zapomnijmy jednak, by nie zabierać się za tą czynność zbyt wcześnie. Mróz może doprowadzić do uszkodzenia przygotowanych na cieplejszy okres okien.

Opracowano na podstawie materiałów firm: OKNOPLAST, OKPOL.

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor Termomodernizacja