Styropian grafitowy – wady i zalety

Styropian grafitowy to w zasadzie klasyczny EPS, do którego podczas produkcji zostały dodane kompozyty grafitowe. W procesie produkcji granulki polistyrenu łączą się w większy blok. Jest on następnie pocięty na pojedyncze płyty o konkretnych wymiarach. Ze względu na domieszkę grafitu, posiadają charakterystyczny, szary kolor.

Obecność grafitu powoduje też obniżenie współczynnika przewodzenia ciepła. W porównaniu do standardowego EPS, nawet o 20-25%. Dzięki temu możemy zaoszczędzić na grubości izolacji. Ma to szczególne znaczenie w miejscach, gdzie zamontowane są okna.

Dodatkowa grubość izolacji powoduje, że okna są coraz bardziej wgłębione w elewacji. Jaki jest tego rezultat? Do wnętrza budynku wpada znacznie mniej światła. Zbyt słabo oświetlone pomieszczenie ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Dodatkowo, promieniowanie świetlne jest także nośnikiem ciepła, więc ograniczenie go obniża zyski cieplne. W skrajnym przypadku może dojść do sytuacji, w której wymagane będzie dodatkowe oświetlenie? Efektem okażą się kolejne wydatki.

Znalezione obrazy dla zapytania graphite Styrofoam

Ponadto, cieńsza izolacja wpływa na zmniejszenie długość kołków montażowych oraz powierzchnii obróbek blacharskich i parapetów.

Niestety, grafitowa domieszka praktycznie nie wpływa na izolacyjność akustyczną takiego styropianu. Nie nadaje się on do wytłumiania pomieszczeń – pod tym względem nie różni się od standardowego EPS.

Tak samo sytuacja wygląda pod względem palności. Styropian grafitowy nie podtrzymuje palenia, ale szybko topi się w kontakcie z płomieniem.

Niestety, zastosowanie styropianu grafitowego ma też swoje minusy. Po pierwsze, jest on droższy od klasycznego EPS. Metr sześcienny tego materiału kosztuje zwykle od 160 do 300 zł. Warto też zauważyć, że w porównaniu z białym, styropian grafitowy jest znacznie bardziej śliski, przez co trudniej zamontować go na ścianie. Dlatego przed klejeniem zaleca się przeszlifowanie, a następnie odpylenie powierzchni płyt. Ponadto, będzie nam potrzebny specjalny klej, który jest w stanie „złapać” tego rodzaju materiał. To dodatkowo podniesie koszty.

Kolejnym minusem jest dosyć trudny montaż. Styropian grafitowy ma ciemny kolor – łatwo więc pochłania promieniowanie słoneczne. Strona wystawiono „na słońce” będzie się szybko nagrzewać, a przystawiona do ściany pozostanie zimna. Efekt? Wygięcie płyt.

 

 

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor Termomodernizacja.pl