Podłoga stanowi podstawę wykończenia wnętrza. Od tej powierzchni zależy bowiem czy panele, deski czy też płytki będą mogły zostać równo, a przez to estetycznie położone. Warto zatem już na etapie przygotowania podkładu lub wylewki samopoziomującej pomyśleć o wyborze innowacyjnej technologii, która wykonawcom ułatwi pracę, a inwestorom pozwoli wykreować idealnie równą posadzkę. Warto zwrócić uwagę na skuteczną przewodność cieplną ogrzewania podłogowego oraz ochronę ogniową i akustyczną.

 
Trzymają poziom i przewodzą ciepło
Samopoziomujące podkłady podłogowe charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi i są produktami łatwym i wygodnym w użyciu. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala w krótkim czasie wykonać równe i gładkie podłoże pod wszelkiego rodzaju okładziny podłogowe.
Jastrychy płynne są niezwykłe proste w wykonaniu. Gotową mieszankę wystarczy zarobić z wodą i rozlewać na przygotowaną do aplikacji powierzchnię, a następnie poruszyć wylaną masę za pomocą metalowej sztangi, celem odprowadzenia pęcherzyków powietrza i ułatwienia idealnego poziomowania powierzchni. Produkty te przewyższają znacznie parametry przygotowanej na budowie posadzki cementowej. W przypadku jastrychów płynnych nie zachodzi potrzeba wyrównywania i zacierania każdego aplikowanego metra kwadratowego. Co ważne, produkty te umożliwiają chodzenie po wylewce już na drugi dzień po aplikacji, a wiązanie i wysychanie trwa w zależności od grubości podkładu już od 2 do 4 tygodni.
Co więcej, nawet na dużych powierzchniach o nieskomplikowanych kształtach nie ma potrzeby stosowania dylatacji, bez obawy o występowanie pęknięć z uwagi na skurcz podczas wiązania lub podnoszenie się podkładu, tzw. efekt miski. Warto także podkreślić, że wybór systemu podłogowego obniża zużycie kleju do płytek ceramicznych nawet o 25% z uwagi na idealnie równe i wypoziomowane podłoże do klejenia. Zaletą płynnych jastrychów jest bardzo dobre przewodzenie ciepła (równomiernie i ok 30% szybciej przewodzi ciepło niż podkład cementowy), co powoduje, że produkty te w szczególności sprawdzają się wraz ze stosowanym coraz częściej ogrzewaniem podłogowym. Aplikacji można dokonać ręcznie lub maszynowo. Wysoka wytrzymałość warstwy pozwala na wykonanie podkładu w pomieszczeniach mieszkalnych, jak również biurach, szkołach, hotelach, czy innych obiektach użyteczności publicznej.
 
Niwelują nierówności
Przygotowanie warstwy na już istniejącym podłożu, wyrównującej je pod płytki, parkiet, panele czy okładziny o wysokich wymaganiach warto rozpocząć od wyboru odpowiedniej mieszanki, która nie tylko ułatwi prace fachowcom, ale także gwarantuje doskonały efekt końcowy. Idealne do tego są masy samopoziomujące, która wyrównuje posadzkę w szerokim zakresie od 5 do 30 mm. Taka grubość warstwy umożliwia również podniesienie poziomu podłogi. Oba produkty cechuje bardzo dobry rozpływ i wysoka wytrzymałość.
 
 
Z punktu widzenia wykonawcy ważnym parametrem jest możliwość wchodzenia na posadzkę już po ok. 2-3 godzinach od wylania masy. Równie istotne jest to, że powierzchnia jest gładka i twarda i czysta a co za tym idzie nie wymaga dodatkowych prac, co skraca czas pracy wykonawcy. Co ważne, wybór systemu podłogowego nie wymaga zastosowania dylatacji przeciwskurczowych ponieważ produkt nie ma charakterystycznej dla mas cementowych tendencji do naprężeń podczas wiązania. Posadzki wykonane masami samopoziomującymi szybko przewodzą ciepło, dzięki czemu mogą być stosowane na podłodze z ogrzewaniem podłogowym. Zarobioną z wodą gotową mieszankę można nanosić na posadzkę ręcznie lub maszynowo. Producent zaleca stosowanie jej wewnątrz budynków w pomieszczeniach mieszkalnych, jak również użyteczności publicznej.
 
Źródło: BAUMIT