Letnie upały bywają dokuczliwe, szczególnie gdy większą część gorącego dnia spędzamy w przegrzanych lub zbyt intensywnie klimatyzowanych budynkach. Aby przetrwać gorące lato w miejskiej architekturze, warto postawić na odpowiedni typ szkła w oknach i fasadach budynków. Dzięki temu możemy cieszyć się komfortową temperaturą we wnętrzach i naturalnym światłem dziennym.

 
Utrzymanie optymalnej temperatury w domu i miejscu pracy podczas gorących letnich dni jest jednym z najważniejszych czynników, mających wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Zbyt wysoka temperatura (powyżej 27°C) w mieszkaniu lub biurze szybko męczy, obniża zdolność koncentracji i wydłuża czas reakcji. Właściwy bilans termiczny to istotny aspekt budownictwa energooszczędnego, uwzględniany już na etapie projektowania budynku. Oprócz lokalizacji i usytuowania względem stron świata i sąsiedniej zabudowy a także wielkości i kształtu bryły budynku, istotny wpływ na zyski cieplne ma ilość i sposób rozmieszczenia przeszkleń oraz zastosowane w nich szkło. Odpowiedni dobór szkła o wysokiej przepuszczalności światła i niskiej przepuszczalności energii słonecznej i innych „okołoszklanych” rozwiązań (np. zintegrowanych żaluzji międzyszybowych) pozwala zmniejszyć zużycie energii i wydatki na chłodzenie pomieszczeń w upalne letnie miesiące.
 
Recepta na upał – szkło przeciwsłoneczne
Szkło to materiał budowlany szeroko wykorzystywany we współczesnej architekturze. W krajobrazie miast dominują dziś budynki z przeszklonymi fasadami i wielkoformatowymi przeszkleniami. W okresie upałów przechodzą one trudny test użyteczności i funkcjonalności. Duża ilość przeszkleń, zwłaszcza od nasłonecznionej strony (południowej, południowo-wschodniej, południowo-zachodniej) może oznaczać duże zyski cieplne, co powoduje szybkie i intensywne nagrzewanie się pomieszczeń. Aby temu zapobiec już na etapie projektowania budynku należy wybrać odpowiedni rodzaj szkła. „Asortyment produktów przeciwsłonecznych dostępnych na rynku jest bardzo szeroki – od szkła barwionego w masie, przez szkło refleksyjne pokryte powłoką odbijającą promienie słoneczne, po najefektywniejsze produkty łączące właściwości przeciwsłoneczne i niskoemisyjne” – mówi Szymon Piróg, Doradca Techniczny Pilkington Polska, która jest producentem szkła architektonicznego.
 
Okna na upały – ważne parametry
Projektując dużą ilość przeszkleń umieszczonych od nasłonecznionej strony, na wyższych kondygnacjach lub w oknach dachowych, należy wziąć pod uwagę podawany przez producentów parametr g. To współczynnik określający stopień całkowitej przepuszczalności energii słonecznej dla danego przeszklenia, informujący czy w okresie letnim pomieszczenie będzie się mocno nagrzewać. Według aktualnych przepisów, jego wartość dla okien nie może wynosić więcej niż 0,35. Aby zapobiec przegrzewaniu się wnętrz i spełnić określone przepisami wymagania, należy wybierać dostępne na rynku produkty szklane o niskiej wartości g. Można też połączyć szyby o przepuszczalności energii słonecznej wyższej niż 0,35 z innymi rozwiązaniami chroniącymi przed słońcem, takimi jak żaluzje, rolety, markizy czy łamacze światła.
 
Zintegrowane żaluzje dla ochrony przed słońcem
Zacienienie okien to inny sposób na zminimalizowanie przegrzewania się pomieszczeń. Do wyboru mamy tu kilka możliwości – od osłon naturalnych (np. drzewa) i rozwiązań projektowych (takich jak szerokie okapy dachu), przez akcesoria zewnętrzne, po żaluzje i rolety wewnętrzne. Markizy i rolety zewnętrzne redukują ilość ciepła słonecznego, odbijając promienie słoneczne na zewnątrz i chroniąc pomieszczenia przed nagrzewaniem się. Osłony zewnętrzne zatrzymują ciepło, jeszcze zanim przedostanie się ono do środka. Z kolei żaluzje i rolety wewnętrzne pochłaniają promieniowanie, które już wniknęło do wnętrza.
 
Optymalna temperatura wnętrz – standardem „zielonej” architektury
W obiektach komercyjnych, takich jak przeszklone biurowce czy centra handlowe, dostęp światła dziennego i odpowiednia temperatura pomieszczeń są jednym z głównych czynników wpływających na wydajność pracy i dobre samopoczucie pracowników. Jednocześnie zużycie energii na intensywne klimatyzowanie dużych powierzchni w letnich miesiącach niejednokrotnie przekracza wydatek energetyczny potrzebny na ogrzanie tych samych wnętrz zimą.
 
Efektywność energetyczną budynków można zwiększyć m.in. dzięki odpowiednio dobranym przeszkleniom, czyli zastosowaniu szkła o właściwościach przeciwsłonecznych i niskoemisyjnych. Dzięki temu wnętrza budynków będą doświetlone światłem dziennym a ich użytkownicy będą cieszyć się optymalną temperaturą. Wysoka jakość środowiska wewnętrznego i energooszczędność obiektów to jedne z najważniejszych aspektów branych pod uwagę w procesie certyfikacji budynków przyjaznych użytkownikom i środowisku, takich jak LEED czy BREAM.
 
Źródło: Pilkington Polska