Obecnie najczęściej wykorzystywane są  szyby zespolone, które składają się z dwóch lub więcej tafli szkła.

Odległość między nimi wyznaczana jest poprzez ramkę dystansową, wypełnioną absorbentem pary wodnej. Ponadto pomiędzy taflami szkła wyróżnić można hermetycznie zamkniętą komorę wypełnioną gazem. Najlepiej, by był to gaz szlachetny, np.: argon, krypton lub ksenon. Ich cechą jest słabe przewodnictwo ciepła, stąd zatrzymywane jest ono wewnątrz mieszkania.

Na rynku funkcjonuje wiele odmian szkła, z których najważniejszy jest: float, czyli  płaskie szkło sodowowapniowe, o wysokiej przejrzystości i naturalnym połysku. Jeśli na jego powierzchni  jest umieszczona niewidoczna warstwa tlenków metali szlachetnych – mamy wówczas do czynienia ze szkłem termofloat zwanym też niskoemisyjnym lub termoizolacyjnym. Ten rodzaj szkła odbija długofalowe promieniowanie cieplne, emitowane m.in. przez grzejniki z powrotem do wnętrza domu.

Aby podnieść komfort mieszkania warto kupić okna z szybami termoizolacyjnymi wykonanymi ze szkła termofloat, które zatrzymuje ciepło wewnątrz. Poprzez  zastosowanie szyb energooszczędnych znacznie można obniżyć rachunki za ogrzewanie. Aby oszczędności były jeszcze większe, warto wybrać okno z termoramką i z komorą między taflami szkła wypełnioną gazem szlachetnym zamiast powietrza.

Odpowiednio dobierając szyby, możemy także ograniczyć przenikanie do wnętrza domu uciążliwych hałasów ulicznych. Izolacyjność akustyczna okna wyrażana jest przez  współczynnik Rw (dB – decybele). Im współczynnik jest wyższy, tym mniejszy jest hałas.

Kolejnym typem szyb są  szyby antywłamaniowe. Są one specjalnie laminowane, zbudowane z dwóch lub więcej szyb float sklejonych ze sobą specjalną folią PVB. Ich dużą zaletą jest wysoka wytrzymałość.
Szyby samoczyszczące pokryte są specjalną powłoką, która wchodzi w reakcję z promieniami słonecznymi. W jej wyniku zanieczyszczenia ulegają rozkładowi, a następnie są zmywane przez wodę. Woda rozpływa się równomiernie po powierzchni szyby i szybko odparowuje, nie zostawiając śladu kropel.

www.e-izolacje.pl