Termografia – zastosowania

Termografia to proces obrazowania w paśmie średniej podczerwieni.

Pozwala on na rejestrację promieniowania cieplnego emitowanego przez ciała fizyczne bez konieczności oświetlania ich zewnętrznym źródłem światła oraz dodatkowo na dokładny pomiar temperatury w wielu miejscach jednocześnie bez konieczności ich dotykania.    

Termografia budynków

obraz termowizyjny*Elewacja budynków
Dzięki termografii możemy wykrywać wady technologiczne przegród budynków oraz niedociągnięcia w izolacji cieplnej, mostki cieplne, zawilgocenia oraz miejsca filtracji powietrza. Termografia pomaga również wykrywać straty ciepła w instalacjach grzewczych i klimatyzacyjnych.

 

*wykrywanie zawilgoceń
Za pomocą kamery termowizyjnej można także wykrywać zawilgocenia w przegrodach budowlanych, ze względu na ich niższą temperaturę. 

obraz termowizyjny
 

Lokalizacja podobnych miejsc jest bardzo ważna, gdyż obecność wody w ścianach pogrsza ich właściwości ilozacyjne.

 

* instalacje
Możliwe jest również wykrywanie wycieków np. z instalacji ogrzewania podłogowego. Jak również lokalizowanie rur z ciepłą wodą, gdy istnieje potrzeba wykonania dodatkowych otworów w przegrodach.

 

Termografia w przemyśle

*konserwacja
Termografia pozwala na diagnostykę elektrycznych, elektornicznych i mechanicznych komponentów oraz układów.
 

Nagrzewanie szczególnie w układach mechanicznych, może wskazywać na występowanie nadwyrężenia wywołanego przez tarcie, niewłaściwą regulację lub niewystarczające smarowanie.

 

*Produkcja
W dziedzinach takich jak monitorowanie procesu, zapewnienie jakości produkcji, pracach naukowych i badawczych, używanie kamer termowizyjnych w wielu przypadakch pozwala na wstępną analizę, przed bardziej szczegółowymi badaniami.

 

*Konserwacja elementów elektornicznych
W systemach elektrycznych termografia umożliwia wczesną identyfikację wadliwych elementów lub styków i podjęcie odpowiednich działań w celu zminimalizowania niebezpieczeństwa pożaru i uniknięcia przestojów w produkcji.

 

*inne
Termografia ma również zastosowanie w ratownictwie górskim, medycynie oraz odnajdywaniu ognisk pożarów leśnych i samozapłonów hałd węglowych.