W jakim stanie są obiekty komunalne w Polsce? Jak termomodernizuje się takie budynki? Jaką rolę przy termomodernizacji dużych obiektów mają projektanci? Czy warto zasięgnąć ich pomocy? Co z obiektami jednorodzinnymi? Co jest impulsem do przeprowadzenia termomodernizacji?

Rozmawiamy z Pawłem Gałuszką, Kierownikiem Działu Szkoleń i Prezentacji Farby KABE

Anna Będkowska: W jakim stanie są obiekty komunalne w Polsce?

Paweł Gałuszka: W większości budynków komunalnych, w których do tej pory nie wykonano termomodernizacji, jest ona w złym stanie. Takie budynki nie spełniają żadnych norm dotyczących oszczędności energii. Wartości wymaganych współczynników, np. współczynnika przenikania ciepła ulegają cały czas obostrzeniom. W świetle tego proces termomodernizacyjny w budynkach komunalnych jest konieczny. Dodatkowo, w zależności od okresu w jakim był budowany obiekt oraz w jakiej technologii powstawał, zaleca się jeszcze przed pracami termomodernizacyjnymi sprawdzić jego stan techniczny.

Przykładowo, jeśli budynek powstawał w technologii płyty żelbetowej trójwarstwowej, konieczne jest sprawdzenie stanu płyt oraz stalowych wieszaków.

58319806

A.B: Czy termomodernizacja obiektów komunalnych różni się od termomodernizacji budynków jednorodzinnych?

P.G: Termomodernizacja budynków komunalnych jest procesem bardziej złożonym, choćby ze względu na ich wielkość, różnorodność technologii w jakich budynki były wznoszone czy wykorzystane materiały. Obiekty komunalne mogły być wzniesione w technologii tradycyjnej lub dużo bardziej skomplikowanej: szkieletowej, czy wielkiej płyty. Jest to duże utrudnienie przede wszystkim dla projektantów.

A.B: Wspomina Pan o projektantach – na co zatem powinni oni zwrócić uwagę podczas termomodernizacji budynku komunalnego?

PG: Pierwszym etapem termomodernizacji budynków komunalnych jest rzetelna analiza stanu technicznego i wykonanie szczegółowej inwentaryzacji. Konieczne jest określenie wszystkich parametrów budynku oraz ścian, które po wykonaniu projektu i odpowiednim, fachowym wykonaniu ocieplenia zagwarantują, że budynek będzie spełniał wymagane normy – najlepiej te, które będą obowiązywać za kilka lat.

W budynkach jednorodzinnych sprawa jest dość prosta. Znając rodzaj zastosowanych materiałów, można wykorzystać standardowe obliczenia, do szybkiego zaprojektowania ocieplenia, które spełniać będzie odpowiednie normy. Natomiast w budynkach komunalnych taki sposób działania nie jest możliwy. Należy wykonać dokładną analizę czyli ustalić parametry oraz odpowiedzieć na pytania takie jak: W jakim okresie został wzniesiony budynek? W jakiej technologii? Jakie spełnia normy? Jaki jest stan techniczny? To pozwala dopiero na przejście do etapu projektowania termomodernizacji.

Dopiero szczegółowo wykonana ekspertyza pozwala na podjęcie kolejnych prac. Bardzo często budynki komunalne nie posiadają dokumentacji, więc należy ją odtworzyć do celów projektowych.

rynek mieszkaniowy

A.B. A co z materiałami? Czy do modernizacji obiektów komunalnych wykorzystuje się te same materiały co w budynkach jednorodzinnych?

P.G: Najczęściej wybieraną metodą docieplenia jest bezspoinowy system na bazie polistyrenu /styropian/ albo wełny mineralnej. Uwarunkowane jest to przez wytyczne Ministra Infrastruktury, który narzuca jakie powinny być zastosowane materiały przede wszystkim ze względu na wymagania dotyczące ognioodporności.

Niektóre budynki, szczególnie wysokie, powyżej 11 kondygnacji lub 25 m wysokości, w zależności od okresu w którym powstały, wymagają systemów niepalnych czyli nie można stosować bardzo popularnego obecnie polistyrenu. Pojawiają się oczywiście nowe materiały np. płyty poliuretanowe typu PUR lub PIR posiadające lepszy, niższy współczynnik przewodzenia ciepła /λ/. Pozwalają na zastosowanie cieńszego materiału termoizolacyjnego, jednak ich zastosowanie ciągle jeszcze jest nieuzasadnione ekonomicznie. Cały czas najpopularniejszym materiałem termoizolacyjnym jest styropian, stosowany w Europie od 1957 roku i najprawdopodobniej nie zmieni się to w najbliższych latach.

A.B: Impulsem do wykonania termomodernizacji obiektu jednorodzinnego są zapewne oszczędności na rachunkach i podniesienie komfortu przebywania w nim. Co Pana zdaniem motywuje do wykonywania termomodernizacji budynków komunalnych?

P.G: Moim zdaniem bardzo ważny jest aspekt ekonomiczny – termomodernizacja ma wpływać na oszczędności. Dodatkową motywacją jest także poprawa estetyki i wpływ na obniżenie emisji zanieczyszczeń, czyli funkcja ekologiczna. Właściciele domów jednorodzinnych często kierują się połączeniem efektu ekonomicznego z estetycznym i przy okazji ocieplenia chcą odnowić elewację.

Podobna idea przyświeca również termomodernizacji obiektów komunalnych. Architekci prześcigają się podczas projektowania elewacji, chcą by wyglądała ciekawie, estetycznie. Podsumowując, dla mnie termomodernizacja powinna spełniać funkcję ekonomiczną, estetyczną i ekologiczną.

Paweł Gałuszka

Kierownik Działu Szkoleń i Prezentacji Farby KABE