Termomodernizacja jest korzystna pod każdym względem. Efekt ekonomiczny to główny cel inwestorów, przy okazji zmniejsza się emisję szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery.

 

Każdy właściciel budynku, bez różnicy czy jest to dom jednorodzinny czy kamienica czy też budynek fabryki, musi liczyć się z wydatkami przeznaczonymi na koszty ogrzewania. Każdy budżet uwzględnia pieniądze związane z zakupem surowców energetycznych. Nic nie da się z tym zrobić. Taki mamy klimat.
Dla kogo termomodernizacja?
 
Dla wszystkich. Prywatni inwestorzy, ze względu na niższe koszty eksploatacji budynków powinni zaczynać inwestycje właśnie od zmniejszenia kosztów na ogrzewanie poprzez termomodernizację. Spółdzielnie mieszkaniowe, żeby polepszyć warunki mieszkaniowe i atrakcyjność mieszkań. Samorządy terytorialne, żeby mieszkańcy nie byli obciążeni wysokimi kosztami utrzymania budynków użyteczności publicznej.
Przede wszystkim świadomość.
 
Nie można powiedzieć, że w Polsce nie dba się o efektywność energetyczną. Jednak, często wydatki z budżetu nie są inwestycjami w przyszłość, ale próbami polepszenia istniejącego stanu budynku. Remontując dach nie myśli się o jego izolacji tylko o pokryciu. Wymiana źródła ciepła to nie wybór najefektywniejszego urządzenia grzewczego tylko tego, które najlepiej zareklamuje sprzedawca. Brak świadomości i wiedzy powodują, że pieniądze są źle lokowane i nie przynoszą maksymalnych korzyści, które można było osiągnąć przy takich samych kosztach.
 
Nie jest to jednoznaczna wina inwestorów. Projektanci i sprzedawcy, którzy nie mają odpowiedniej wiedzy, również się do tego przyczyniają. Często praktyką jest dobór urządzeń grzewczych o zbyt dużej mocy. W rezultacie nie pracują one z optymalną wydajnością i nie są efektywnie wykorzystywane. Podczas budowy nie myśli się najczęściej o późniejszych wydatkach na ogrzewanie. Zwiększenie grubości izolacji ścian to zaledwie kilka procent inwestycji, a efekty są znaczące.
 
Dlatego podejmując jakąkolwiek inwestycję mającą na celu modernizację budynku należy pomyśleć również o efektywności energetycznej takiego przedsięwzięcia. Warto zaufać specjalistom, audytorom energetycznym, jak również samemu powiększać świadomość o efektywnej termomodernizacji.
 
Łukasz Piechowicz – Termo24.pl