Stosowanie metod termowizyjnych, jest bardzo przydatne w budownictwie. Przede wszystkim dokonując analizy termograficznej  przegród budynków można się dowiedzieć o faktycznym stanie technicznym izolacji cieplnej.

Efektem końcowym wykonanych pomiarów są zdjęcia termowizyjne, które przedstawiają rozkład cieplny badanego elementu.

Jest to niezbędne do odczytania temperatury panującej w każdym punkcie na powierzchni. Dokonując prawidłowej analizy można poznać lokalizację mostków cieplnych oraz miejsc nieszczelnych.  Metoda ta stosowana jest nie tylko do wskazania obszarów wykazujących pewne nieprawidłowości cieplne, ale również dotyczy termomodernizacji okien i drzwi. W tym celu stosowana jest kamera termowizyjna.
 
obraz termowizyjny
Zminimalizowanie przepływu powietrza z zewnątrz powoduje duże oszczędności  (nieprawidłowe uszczelnienie okien sprawia, że ceny ogrzewania rosną ).

Parametrem służącym do dalszej analizy strat ciepła budynków jest temperatura. Znając jej wartość możemy określić grubość izolacji, a co za tym idzie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy badany budynek jest dobrze zaizolowany. Zbyt mała grubość izolacji sprawia, że temperatura znacznie się obniża na powierzchni wewnętrznej przegrody, co wpływa na obniżenie się rzeczywistej odczuwalnej temperatury w pomieszczeniu. Powoduje to nie tylko nieprzyjemny komfort cieplny, ale również wzrost kosztów za ogrzewanie.

Przy dość modnym ostatnio planowaniu i wykonaniu prac termomodernizacyjnych jest ona niezbędna. Jednocześnie wpływa na poprawę jakości usług budowlanych, gdyż przy wykonywaniu pomiarów wychodzi rzetelność firm wykonujących ocieplenia.

Autor: Joanna Szeremeta

Źródła :
http://www.fototerm.pl
http://termowizja.org.pl