Gama ekologicznych i nowoczesnych produktów chemii budowlanej jest coraz szersza. Czy widoczny jest wśród inwestorów trend na wybór ekologicznych produktów chemii budowlanej? Na czym polega ich „ekologiczny” charakter?

 
Czym wyróżniają się od tradycyjnych materiałów budowlanych?
 
Moda na ekologię niemal w każdej branży stała się jednym z głównych wyznaczników promocji. Nie inaczej jest z produktami chemii budowlanej. Z roku na rok rośnie świadomość konsumentów dlatego o wyborze zakupu np. farby czy tynku nie stanowi już tylko jakość i cena, ale też szeroko pojęta „ekologiczność”, na którą składać się może wiele czynników. Oprócz procesu produkcji danego materiału, o którym świadczyć może ilość odpadów produkcyjnych czy możliwość recyklingu, ważny jest też cykl jego „życia”.


Czytaj cały artykuł: BRANŻA O MATERIAŁACH BUDOWLANYCH, OŚWIETLENIU I DYREKTYWIE ERP


Głównymi czynnikami takiego cyklu mogą być np. trwałość produktu oraz jego wpływ na środowisko i użytkownika – zarówno w procesie wykonawczym, jak i użytkowania. Wielu producentów oferuje dziś innowacyjne wyroby, różniące się od tradycyjnych tym, że mają w swoim składzie surowcowym mniejszą zawartość lotnych związków organicznych LZO, które wpływają na zanieczyszczenie środowiska. Inne zaś dają możliwość ograniczenia wydatków związanych z ogrzewaniem pomieszczeń zimą, czy też chłodzeniem w okresie letnim. Jeszcze inne charakteryzują się niebywałą trwałością i wydajnością. Trudno jest więc jednoznacznie stwierdzić, czym należy się kierować podczas zakupu materiałów chemii budowlanej, aby skorzystać z ich eko – możliwości. Ważne jednak, aby o nich pamiętać i wybrać dla siebie najważniejsze.
Bartłomiej Cholewa
LAKMA SAT Sp. z o.o
Źródło: GLOBEnergia 8/2015