W składzie tynku japońskiego dominuje bawełna. Poza nią pojawiają się również jedwab, włókna mineralne i włókna celulozowe. Istnieje oczywiście możliwość dodania do nakładanego materiału dodatków ozdobnych, tj. mika, które zapewnią niepowtarzalny, ciekawy wygląd pokrycia.

Tynk japoński kupujemy w postaci suchego proszku. Rozrabiamy go z użyciem odpowiedniej ilości wody, do konsystencji jednolitej masy. W zależności od sposobu nakładania, przy użyciu odpowiednich narzędzi możemy stworzyć ciekawe wzory.

Nakładamy tynk

Istotną zaletą tynku japońskiego jest możliwość nakładania go w postaci nawet 2-centymetrowej warstwy. Pozwoli nam to zamaskować duże nierówności ściany oraz ewentualne uszkodzenia. Materiał ten nie pozostawia plam i łatwo się go usuwa. Jednak aby uniknąć przedłużonego sprzątania, warto zabezpieczyć podłogi.

W zakresie podłoża mamy dużą dowolność – tynk japoński możemy nanieść na praktycznie każdy jego rodzaj. Ważne aby ściany oczyścić i zagruntować – najlepiej rekomendowanym do tego celu gruntem. W przypadku tynku cementowo-wapiennego, należy wcześniej nanieść podkładową masę tynkarską.

Nie potrzebujemy również zaawansowanego sprzętu – wystarczy paca i kielnia. W ten sposób uzyskamy prostą, równą warstwę. Dodając jednak trochę własnej inwencji twórczej i inne narzędzia – wałek, gąbkę itp., stworzymy coś niepowtarzalnego. Możemy również wykorzystać pistolet natryskowy.

Nie zalecamy nakładania tynku japońskiego w pomieszczeniach wilgotnych, tj. kuchnia czy łazienka. Możemy jednak pokryć go dwiema warstwami lakieru akrylowego, który zabezpiecza przed wilgocią, co pozwoli wykorzystać tynk również i w tym miejscu.

Wielokrotny użytek

Ciekawą cechą tego materiału jest możliwość wielokrotnego użytku. Tynk po nawilżeniu możemy zdrapać, a po ponownym rozrobieniu w wodzie, ułożyć od nowa, tworząc zupełnie inny, ciekawy wystrój. Pozwala to również na „wymianę” silnie zanieczyszczonego fragmentu tynku.

Prosta jest również konserwacja pokrycia. Od czasu do czasu wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką. Możemy również wykorzystać odkurzacz.

Istotną zaletą tynków japońskich jest zdolność tłumienia dźwięków.

6 sposobów na wyciszenie ścian działowych

Ile to kosztuje?

Ceny są zróżnicowane i zależą głównie od składu i walorów estetycznych domieszek. Najtańsze, proste tynki, kosztują ok. 60 zł za kilogramowe opakowanie. Te najbardziej ozdobne, sięgają niemalże 200 zł/kg.

Szacowana wydajność to ok. 2-4 m2 pokrycia z 1 kg materiału. Wszystko zależy od zastosowanej metody nakładania.

Opracowano na podstawie: Kalkulatory Budowlane, Dom.pl.

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor Termomodernizacja