Wybierając system ogrzewania dla naszego domu, warto zwrócić uwagę nie tylko na kwestie ekonomiczne i estetyczne, ale pamiętać również, że będzie wpływał on bezpośrednio na nasze codzienne samopoczucie a w dłuższym okresie czasu także na zdrowie. Odpowiednio dobrany zapewni więc komfort naszym bliskim i zagwarantuje spokój na lata. Jedną z propozycji producentów w tej kwestii jest ogrzewanie ścienne.

 

Czym jest ogrzewanie ścienne?
Ogrzewanie ścienne jest, obok chętnie stosowanego ogrzewania podłogowego, czy mniej popularnego sufitowego, jednym ze sposobów ogrzewania płaszczyznowego. System wykonania instalacji i przekazywania ciepła jest bardzo podobny jak w przypadku ogrzewania podłogowego. Mianowicie jest ono przekazywane do otoczenia z całej powierzchni,
w naszym wypadku ściany. Elementy grzejne są na stałe zamontowane w ścianie w postaci wężownicy (przy pomocy szyn mocujących). Kiedy powierzchnia jest odpowiednio nagrzana, emituje ciepło do otoczenia. Co ważne, odbywa się to głównie przez promieniowanie, a w bardzo małym stopniu przez konwekcję (czyli ruch ogrzewanego powietrza na skutek różnicy temperatur). W ten sposób ciepło przekazywane do pomieszczenia rozkłada się równomiernie na całej jego wysokości. Ogrzewanie ścienne może w całości pokrywać zapotrzebowanie ciepła dla naszego domu, jak również może działać przy współpracy
z ogrzewaniem podłogowym.
 
Poniżej zestawione zostały pozytywne aspekty wynikające z zastosowania ogrzewania ściennego jako nadrzędnego systemu grzewczego w naszym domu.
 
Raj dla alergików i zdrowy mikroklimat
Jak zostało wspomniane wcześniej, w ogrzewaniu ściennym większość ciepła emitowana jest na zasadzie promieniowania (70-90%), zaś tylko mała jego część na zasadzie konwekcji (10-30%). W praktyce oznacza to brak dużych ruchów powietrza, a tym samym zmniejszenie się ilości unoszonego w powietrzu kurzu, roztoczy i alergenów w porównaniu z pomieszczeniami ogrzewanymi systemem tradycyjnym. Jest to ważny aspekt dla osób cierpiących na alergię czy zaburzenia górnych dróg oddechowych. Dodatkowym plusem jest fakt, iż w porównaniu
z ogrzewaniem tradycyjnym, ogrzewanie płaszczyznowe ścienne zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia powietrza. Wysuszone powietrze ma bowiem negatywny wpływ na naszą odporność. Jednak nie tylko nasze zdrowie może przez nie ucierpieć. Odpowiedni poziom wilgotności jest ważny również dla przebywających w domu psów i kotów, a także dla kondycji drewnianych mebli, instrumentów czy parkietów. Dzięki temu, że większość ciepła przekazywana jest poprzez promieniowanie, eliminujemy zjawisko niekorzystnej dodatniej jonizacji powietrza, co tworzy zdrowy, przyjazny dla otoczenia mikroklimat i wpływa na nasz lepszy nastrój.
 
Oszczędność i komfort 2w1
Odczucie ciepła w pomieszczeniu, w którym rozchodzi się ono równomiernie, możemy porównać do ciepła w słoneczny dzień na stoku. W istocie otoczenie jest nieco chłodniejsze, jednak mamy wrażenie przyjemnego ciepła, zapewniającego komfortowe samopoczucie. Jak wykazały badania, dużo ważniejszym czynnikiem od samej temperatury pomieszczenia jest odczucie promieniowania ciepła, którego odpowiedni rozkład zapewnia nam ogrzewanie ścienne. W związku z tym wystarczająca temperatura powietrza w pomieszczeniu może oscylować w granicach 16-18 st. C, co prowadzi z kolei do znacznego obniżenia kosztów eksploatacyjnych, a więc rachunków za ogrzewanie. W porównaniu z systemem tradycyjnym jest to obniżenie temperatury aż do 4 stopni, a należy pamiętać, że zmniejszenie temperatury powietrza o 1 st. C powoduje zmniejszenie zużycia energii od 5 do 7 %.
 
Duża wydajność z dbałością o zdrowie
Ogrzewanie ścienne daje zdecydowanie większe wartości uzyskiwanej temperatury i mocy grzewczej niż ogrzewanie podłogowe, ponieważ temperatura podłogi ze względów zdrowotnych nie powinna przekraczać 29 st. C (może występować przegrzewanie stawów czy stany zapalne). Jak podają producenci, dla uzyskania dobrego samopoczucia osób przebywających w ogrzewanych pomieszczeniach, temperatura pomieszczeń powinna utrzymywać się na poziomie od 35 do 38 st. C. Systemy ogrzewania podłogowego mogą oddać nie więcej niż 80-150 W/m2 w zależności od pokrycia podłogi, zaś ogrzewanie ścienne zapewnia oddanie ciepła w granicach 200-240 W/m2.
 
shutterstock 19894765Niskotemperaturowe źródło ciepła
Korzyści finansowe wynikają też z samej niższej temperatury pracy instalacji, porównując do systemów tradycyjnych. Dla optymalnej pracy, wartości wahają się między 25 a 45 st. C. Zestawiając te wartości z ogrzewaniem grzejnikowym za pomocą instalacji nowej generacji (ok. 55-75 st. C) oraz starej generacji (90-95 st. C) widoczna jest istotna różnica.
 
W parze z nową technologią
Ogrzewanie ścienne z uwagi na swój niskotemperaturowy charakter pracy, bardzo dobrze współdziała z pompą ciepła. Może być ona bezpośrednio podłączona do samej instalacji. Ten sposób ogrzewania jest wręcz dedykowany takiemu sposobowi pozyskiwania ciepła. Prawidłowo dobrane urządzenie i instalacja są kolejnym krokiem w kierunku oszczędności w eksploatacji i komfortu użytkowania. Przy zastosowaniu pompy ciepła istotną zaletą jest wykorzystanie jej wraz z naszą instalacją również w okresie letnim – mianowicie istnieje tu możliwość zastosowania chłodzenia pasywnego. Pozwala ono korzystać z naturalnego schładzania pomieszczeń czynnikiem z dolnego źródła, oddającym ciepło do gruntu. Do korzystania z tej funkcji, należy wyposażyć pompę w moduł chłodzenia pasywnego, który świetnie sprawdza się we współpracy z ogrzewaniem ściennym.
 
Duży plus dla estetyki wnętrza
Brak widocznych elementów grzejnych w pomieszczeniu jest kolejnym plusem ogrzewania płaszczyznowego. Po pierwsze – poprawia jego estetykę, rury po przymocowaniu do ścian (za pomocą szyn) i otynkowaniu są zupełnie niewidoczne. Po drugie – pozostawia dużo wolnej przestrzeni, którą w standardowych systemach zajmowały grzejniki. Mamy też dowolność
w aranżacji podłogi i możemy położyć na niej dywany, co jest niemożliwe przy ogrzewaniu podłogowym.
 
Łatwość regulacji
Ze względu na mniejszą grubość przykrycia rur tynkiem (około 1,5 cm) niż betonem
w ogrzewaniu podłogowym (około 4,5 cm), ogrzewanie ścienne charakteryzuje się mniejszą bezwładnością cieplną, a co za tym idzie łatwiejszą i bardziej precyzyjną regulacją temperatury w pomieszczeniu. Rozgrzewanie tynku czy płyty gipsowo-kartonowej (pod którą też możemy umieścić wężownicę) trwa dużo krócej niż rozgrzewanie kilkucentymetrowej warstwy betonu, więc łatwiej sterować tu zmianami temperatury. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, że wężownica wykonana np. z rur polibutylenowych o  średnicy 10 mm, ze względu na swój wymiar, również bardzo łatwo poddaje się zmianom temperatury w krótkim czasie, co ułatwia nam sterowanie ogrzewaniem.
 
Po opisie pozytywów przejdziemy do aspektów negatywnych.
 
Problemy z aranżacją ścian i ograniczenia w prowadzeniu przewodów
Jednym z mankamentów przy zastosowanym ogrzewaniu ściennym może być aranżacja ścian, a mianowicie problem ich przewiercenia w celu powieszenia obrazu, bądź półki. Podczas wiercenia musimy uważać, aby nie przebić wężownicy i nie uszkodzić instalacji. Istnieją jednak skuteczne metody rozwiązania tego problemu jak: zdjęcia czy rysunki wykonanego systemu, projektowanie wężownicy do ograniczonej wysokości np. 1,5 m od posadzki czy też zastosowanie folii termicznej, która w okresie grzewczym dokładnie wskaże nam miejsce przebiegu instalacji.
Kolejnym minusem są ograniczenia w prowadzeniu przewodów w ścianie. Przewody elektryczne nie mogą być prowadzone w pobliżu wężownicy, co zmniejsza nam zakres ich ułożenia. Jedyne co możemy zrobić w tej kwestii, to z dużą dokładnością uwzględnić ten fakt w procesie projektowania.
Istotnym utrudnieniem jest także ograniczenie w umeblowaniu. Ściana z instalacją nie może być zasłonięta wysokimi meblami, bądź zasłonami. Przy niskich meblach jak np. komody, należy pamiętać o odsunięciu ich od ściany na odległość min. 5 cm.
 
Nakład inwestycyjny
W porównaniu z systemem tradycyjnym, podczas zastosowania ściennej instalacji grzewczej musimy liczyć się z wyższymi kosztami inwestycyjnymi. Więcej zapłacimy za zakup materiałów, a także montaż instalacji, który jest niełatwy i będziemy potrzebowali pomocy specjalistów. Istotnym elementem jest też szczegółowy projekt – żeby nasza instalacja działała efektywnie a jej eksploatacja nie przysparzała problemów, musi być ona zaprojektowana po dokonaniu dokładnych pomiarów i obliczeń przez uprawnionego projektanta. On sam zdecyduje, które elementy są odpowiednie, które zbyteczne, dobierze właściwe parametry (jak ilość i rozstawienie rur, średnice, źródło ciepła).
Dodatkową inwestycją może być zakup pompy ciepła współdziałającej z naszym systemem grzewczym, co również podnosi koszty początkowe.
 
Zyskujemy czy tracimy? – Podsumowanie
Przed wyborem systemu ogrzewania każdy z nas musi odpowiedzieć sobie na pytanie co jest jego priorytetem. Warto dokładnie przemyśleć, czy początkowa inwestycja, na którą możemy sobie pozwolić w danym momencie, przyniesie nam w dalszej perspektywie wymierne korzyści. W istocie ogrzewanie ścienne nie jest pozbawione wad, jednak przewaga jego zalet oraz stosunkowo łatwa możliwość zniwelowania mankamentów przez precyzyjne jego zaprojektowanie, może dać nam satysfakcję na długi czas jego użytkowania.
 
Ewelina Podlewska, KN OZE Grzała
Źródła:
www.vikersonn.pl
www.ogrzewaniescienne.com.pl
www.vertis-construction.pl
www.kisan.pl