Spółdzielnie zapowiadają remonty. Bloki będą jak nowe.Spółdzielnie mieszkaniowe w gminach pod białostockich wykorzystują wakacje do przeprowadzenia niezbędnych remontów i termomodernizacji, jak powiedziała Danuta Niedźwiedź, szefowa spółdzielni mieszkaniowej „Metalowiec” w Czarnej Białostockiej, do której należy 29 budynków.

Obecnie malowane są ściany w klatkach schodowych oraz wymieniana jest kostka brukowa na parkingach. Niezbędne jest także odnowienie balkonów gdyż są zniszczone i odpadają z nich tynki – komentuje Danuta Niedźwiedź. Jednak do priorytetowych inwestycji należeć będzie termomodernizacja, czyli ocieplenie trzech budynków. W pierwszej kolejności modernizowane będą najstarsze budynki. Nie bez znaczenia jest też zużycie tam ciepła oraz ich położenie – dodaje pani prezes. – Koszty poznamy tuż po zakończeniu przetargu. Szacunkowo, ocieplenie jednej ściany to wydatek rzędu 160 tys. złotych.

Już wkrótce rozpocznie się termomodernizacja budynku adminiadministracyjno–handlowego, który należy do spółdzielni mieszkaniowej w Wasilkowie. – To jedyny budynek, który trzeba kapitalnie wyremontować, bo wszystkie nasze bloki są już ocieplone – zapewnia prezes Wiesław Szwabowicz.

A podczas wakacji spółdzielnia planuje również odnowić ściany w ośmiu klatkach schodowych.
Wreszcie poprawi się też standard życia mieszkańców bloków SM „Kolejarz” w Łapach. Kompleksowej modernizacji doczekają się również trzy bloki znajdujące się przy ul. Głównej 30, Piaskowej oraz Polnej. Ocieplone zostaną ściany, wymieniona stolarka okienna oraz dachy – wylicza Edward Szejbak. I dodaje, że termomodernizacja tych budynków pochłonie prawie milion złotych. Dodaje także że wykorzystane zostanie 16 procent premii termomodernizacyjnej.

źródło: www.poranny.pl