Mogło by się wydawać, że ich instalacja nie musi spełniać wielu zaawansowanych wymagań, jednak źle usytuowane, za małe lub za duże pod względem energii mogą sprawić nam kłopoty w dalszej eksploatacji budynku. Warto więc przyjrzeć się dokładnie normom, które muszą być spełnione podczas projektowania instalacji centralnego ogrzewania.

Ze względu na zasadę działania grzejników powinny być one usytuowane tam, gdzie różnica temperatur jest najwyższa. Gdy budynek jest standardowo zaizolowany taki obszar znajduje się pod oknami, więc zdecydowana większość kaloryferów usytuowana jest w tym miejscu. Nie powinno się więc z tego prostego powodu montować grzejników na ścianach wewnętrznych. Jeśli zaś izolacja cieplna budynku jest słaba, możemy je umocowywać na całej powierzchni ściany zewnętrznej.

Nie należy zastawiać grzejników przez różne sprzęty domowe, a także montować ich we wnękach ścian, ponieważ powoduje to obniżenie mocy. Gdy jest on przysłonięty np. meblami lub obudową musimy się liczyć nawet z 15% zmniejszeniem wydajności grzewczej. Sposób montażu zgodny z wymaganiami producenta zapewnia prawidłowe funkcjonowanie. Mogą być one zamontowane bezpośrednio do ściany lub do wspornika; zależy to od materiału, z jakiego wykonane są przegrody w mieszkaniu. Instalacja rur wchodząca i wychodząca z grzejnika może być umiejscowiona w sposób krzyżowy lub jednostronny boczny. Dominującym rozwiązaniem w przypadku mniejszych grzejników (do długości 2,5 metra, a więc takich, które stanowią zdecydowaną większość w mieszkaniach i domach jednorodzinnych) jest podłączenie krzyżowe.

Wyróżniamy kilka rodzajów grzejników: radiatorowe żeliwne i stalowe, płytowe oraz konwektory. Obecnie na rynku dominują grzejniki stalowe płytowe ze względu na swój estetyczny wygląd. Coraz lepsze wykonanie grzejników sprawia, że straty ciepła są zdecydowanie mniejsze. Przekłada się to na korzystny stosunek mocy do wielkości. Moc cieplna kaloryfera płytowego zależy od jego wielkości, długości, ilości płyt i ożebrowania. Jego konstrukcja zapewnia łatwość w utrzymaniu czystości. Blacha stalowa ma niewielką odporność na korozję, więc powinny być one montowane w obiegach zamkniętych.

Oczywiście głównym celem grzejników jest zapewnienie ciepła w pomieszczeniu, jednak samo dostarczanie odpowiedniej ilości energii nie wystarcza. Muszą one spełniać wiele innych wymagań. Są to regulacja mocy cieplnej, brak ostrych krawędzi, łatwy montaż i demontaż, zgrabny wygląd, no i oczywiście, niska cena. Dobierając grzejnik musimy znać zapotrzebowanie na ciepło danego pokoju, uzysk energii z pojedynczego urządzenia oraz konkretny typ kaloryfera, który chcemy zastosować w naszym budynku.

Średnia temperatura, jaka ma panować w pomieszczeniu, to 20 stopni Celsjusza. W przypadku łazienek wartość ta wynosi 24 stopnie. Na rynku dostępne jest sporo programów, które po wprowadzeniu spersonalizowanych danych z łatwością dobiorą odpowiednie parametry urządzeń, jakie powinny się znaleźć w naszym domu. Można też samemu wyliczyć krok po kroku zapotrzebowanie na ciepło za pomocą norm i wzorów.

Niezbędnym elementem każdej instalacji grzewczej centralnego ogrzewania jest zawór termostatyczny, regulujący ilość wody przepływającej przez grzejnik co bezpośrednio wpływa na to, ile ciepła jest oddawane do pomieszczenia. Atrakcyjną opcją są zawory z głowicą elektroniczną, która dostosowuje na bieżąco pracę grzejnika do wymaganej temperatury i chroni przed zamarzaniem wody w obiegu.

Źródło: budujemydom.pl, instalacjebudowlane.pl, termo24.pl

Opracowanie: Michalina Leśniewska