Wełna drzewna powstaje na koniec procesu obróbki drewna. Długie, wąskie wióry produkowane są przy pomocy specjalnej maszyny, przerabiającej odpadki z wytwarzania tarcicy. Materiały izolacyjne z wełny drzewnej to przede wszystkim włókno drzewne (20-60%), łączone spoiwami mineralnymi lub włóknami poliolefinowymi (pochodne ropy naftowej) i fosforanu lub siarczanu amonu.

Izolacja cieplna

W przypadku wełny miękkiej, np. mat lub płyt z włókien drzewnych, deklarowany przez producentów współczynnik λ zawiera się często w przedziale 0,038 – 0,05 W/(mK). Dla produktów formowanych z wełny drzewnej, często spajanych cementem, λ deklarowane jest na poziomie 0,07 – 0,08 W/(mK). W płycie warstwowej towarzyszy jej często wełna kamienna o  λD równym 0,034 – 0,04 W/(mK).

Izolacja akustyczna

Producenci wyrobów z wełny drzewnej podkreślają bardzo dobrą zdolność tłumienia dźwięków uderzeniowych i powietrznych. Pozwala to na wyciszenie pomieszczeń, w tym redukcję pogłosu.

źródło: STEICO

Wełna drzewna – co z parą wodną?

Wełna drzewna jest materiałem określanym jako otwarty dyfuzyjnie. Pozwala to na migrację wody, co wspiera naturalną regulację jej ilości w pomieszczeniu. Produkty te mają zdolność absorpcji pary wodnej, bez zmiany właściwości izolacyjnych.

Reakcja na ogień

W przypadku mat z włókien drzewnych, euroklasa wyrobu określana jest jako E – palne, samogasnące. Jeśli chodzi o płyty z wełny drzewnej – dużo zależy od ich składu. Produkt uformowany, zawierający cement, często łączony z wełną mineralną skalną, osiąga klasę reakcji na ogień rzędu A2 lub B-s1, d0. Są to więc materiały niepalne lub niezapalne.

Reakcja na ogień materiałów dociepleniowych

Inne właściwości

Materiał tego rodzaju jest odporny na działanie grzybów i pleśni. Ponadto kwaśny odczyn skutecznie odstraszy potencjalnych „lokatorów” tj. kuny. Produkty z wełny drzewnej określane są jako całkowicie bezpieczne dla zdrowia i ekologiczne – producenci stawiają na wykorzystanie składników, które nie są szkodliwe. Ponadto duża pojemność cieplna oraz wspomniane już parametry dyfuzyjne korzystnie wpływają na mikroklimat w pomieszczeniu. Sprężyste maty bardzo dobrze wypełniają wszelkiego rodzaju luki i zakamarki w przestrzeni docieplanej, a także nie osiadają.

Zastosowanie

Zróżnicowanie produktów z włókien drzewnych pozwala na ich szerokie zastosowanie. Elastyczne maty nadają się do ocieplania ścian, stropów i dachów. Twardsze płyty wielowarstwowe są rekomendowane do izolacji akustycznej oraz cieplnej sufitów i stropów garaży, piwnic i innych pomieszczeń technicznych. Możliwe jest również ich wykorzystanie jako izolacji ścian zewnętrznych, również od wewnątrz. Dobierając konkretny produkt, zwróćmy uwagę na zalecenia producenta.

Źródła: STEICO, Knauf, MIWO.

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor Termomodernizacja