Wentylacja decentralna znacząco różni się od szeroko znanych rozwiązań centralnych. Jeśli budynek charakteryzuje się dużym rozproszeniem pomieszczeń wentylowanych i nie mamy możliwości montażu kanałów wentylacyjnych, być może warto zastanowić się nad instalacją tego typu rozwiązania. Uzyskamy wtedy możliwość lokalnego wentylowania pomieszczenia lub określonej grupy pomieszczeń. System rekuperacji pozwala na odzysk ciepła z powietrza usuwanego.

Wentylacja decentralna – system urządzeń sparowanych

Zajmujące najmniej miejsca systemy wentylacji decentralnej pracują na zasadzie współpracy dwóch urządzeń. Działanie tego systemu opiera się na cyklicznej wymianie funkcji. Jedno z urządzeń wdmuchuje do pomieszczenia chłodne powietrze świeże, zapewniając odpowiednie nawietrzanie. W tym samym czasie urządzenie z nim sparowane usuwa zużyte powietrze z pomieszczenia w którym się znajduje. Sprzęt ten posiada wbudowany wymiennik ceramiczny, który jest rozgrzewany podczas usuwania ciepłego powietrza.

Po pewnym czasie (ok. 70 sekund) następuje zamiana funkcji tych urządzeń. Element, który służył wcześniej do usunięcia powietrza, rozpoczyna zasysanie świeżego powietrza do wnętrza budynku. Powietrze to jest wstępnie ogrzewane, gdyż odbiera ciepło z rozgrzanego wymiennika ceramicznego. Urządzenie sparowane, które wcześniej powietrze zasysało, w tym momencie rozpoczyna proces usuwania powietrza zużytego i gromadzenia ciepła.

Systemy tego typu mogą pracować w różnych konfiguracjach. Producenci przewidują współpracę kilku lub kilkunastu urządzeń, które stworzą nam kompletny, inteligentny system wentylacji. Wydajność pojedynczego urządzenia to zwykle 30 – 60 m3/h.

wentylacja decentralna

1 – przesłona ściany wewnętrznej
2 – wentylator
3 – ceramiczny zasobnik ciepła
4 – osłona ściany zewnętrznej
źródło: Viessmann

System kompaktowy

Wentylacja decentralna może być również realizowana przez jedno samodzielne urządzenie. Jego działanie opiera się na wymienniku krzyżowym, przeciwprądowym. W tym przypadku powietrze usuwane oddaje swoje ciepło powietrzu zasysanemu z zewnątrz.

Zalety

Podsumowując – dlaczego warto zastanowić się nad inwestycją w wentylację decentralną?

Odpowiedzi może być kilka:

  • odzysk ciepła – redukcja kosztów ogrzewania,
  • możliwość precyzyjnej kontroli wilgotności powietrza,
  • praca ciągła podnosi komfort pobytu w pomieszczeniu,
  • prostota obsługi, łatwe sterowanie wentylacją w pomieszczeniach,
  • możliwość doraźnego wzmocnienia wentylacji (przydatna w kuchni lub łazience),
  • funkcja nawiewu chłodnego powietrza, przydatna zwłaszcza w letnie noce, podnosząca komfort snu,
  • możliwość filtrowania powietrza,
  • bardziej rozbudowane systemy sterowania pozwalają na zaawansowaną kontrolę stanu powietrza w pomieszczeniu (np. czujniki CO2).

Wentylacja decentralna – montaż

Instalacja urządzenia tego typu jest naprawdę prosta. Przede wszystkim musimy przewiercić przez mur dziurę o odpowiedniej średnicy. Oczywiście należy również doprowadzić przewód zasilający. Konserwacja urządzeń jest łatwa, dostęp do poszczególnych elementów zwykle możemy uzyskać od strony wnętrza budynku.

Opracowano na podstawie materiałów firm Viessmann i Vaillant.

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.