Jeżeli podejmujemy decyzję, że w naszym domu znajdzie się wentylacja mechaniczna z rekuperacją – nie możemy na niej oszczędzać. Tani projekt może okazać się niedopasowany do naszych potrzeb, a tania instalacja może nie wytrzymać próby czasu. Na jakie błędy zwrócić uwagę? Spróbujemy podpowiedzieć.
-
Brak projektu systemu
Profesjonalnie wykonana instalacja powinna zostać precyzyjnie zaprojektowana. Poprawnie wykonany projekt inżynierski gwarantuje doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza do wybranych pomieszczeń, a także prawidłowy jego przepływ w budynku oraz odprowadzenie. Jest to efektem nie tylko poprawnie dobranych urządzeń, ale także prawidłowego przeprowadzenia kanałów o odpowiedniej średnicy i optymalną lokalizacją nawiewów i wywiewów powietrza.
Dobrze zrobiony projekt na pewno ułatwi montaż instalacji. Ponadto, posiadając projekt możemy zestawić go z innymi instalacjami w naszym domu, przez co unikniemy problemów kolizji na budowie i konieczności przerabiania instalacji.
-
Niska moc rekuperatora
Moc rekuperatora powinna zostać dopasowana do kubatury pomieszczeń. Jeżeli będzie za mała, efektywność wentylacji znacząco spadnie, przez co nie zapewnimy komfortu mieszkańcom. Ponadto podnosimy ryzyko wystąpienia zawilgocenia budynku i pojawienia się grzybów.
-
Nieodpowiednia izolacja
Zarówno czerpnia jak i wyrzutnia wymagają odpowiedniej izolacji. Problem ten dotyczy także kanałów wentylacyjnych. Zbyt cienka izolacja, a także jej nieprawidłowy montaż może generować straty ciepła na rurociągu i spadek efektywności systemu.
-
Kanały z miękkiego materiału – typu flex
Rur miękkich nie powinno się stosować do konstrukcji instalacji wentylacyjnej. Są to rury o nieregularnej powierzchni wewnętrznej, przez co generują spore opory przepływu i gromadzą się w nich zanieczyszczenia. Występują również problemy z ich prawidłowym uszczelnieniem. Delikatny materiał trudno wyczyścić, nie powodując uszkodzeń. Dlatego też warto wydać więcej i zainwestować w przewody stalowe – nie będziemy musieli ich po kilku latach wymieniać.
-
Montaż systemu rekuperacji w zimnym pomieszczeniu
Pomieszczenie, gdzie zamontujemy system rekuperacji, powinno być ogrzewane – sprawdźmy wytyczne producenta w tym zakresie. Jeżeli nie utrzymamy odpowiedniej temperatury – wydajność systemu spadnie.
-
Brak dostępu do elementów wentylacji
Zarówno rekuperator jak i inne elementy systemu wentylacji (anemostaty itp.) wymagają okresowego przeglądu i czyszczenia. Dostęp do nich nie powinien więc być utrudniony. W przeciwnym razie ewentualne naprawy mogą okazać się czasochłonne.
-
Nieszczelne okna
Przy prawidłowo zaprojektowanym systemie wentylacji, drobne nieszczelności okna nie będą problemem. Z drugiej strony przy wentylacji mechanicznej możemy zastosować okna szczelne, które odizolują nas od warunków zewnętrznych – po co więc narażać się na hałas i generować dodatkowy napływ powietrza.

źródło: Shutterstock
-
Brak podcięcia drzwi – bywa błędem, ale nie zawsze…
W sytuacji gdy w jednym pomieszczeniu znajduje się nawiew powietrza, w innym wywiew, drzwi pomiędzy nimi powinny mieć podcięcie. Jeżeli przepływ powietrza między pomieszczeniami nie jest konieczny (np. mamy nawiew i wywiew w jednym pomieszczeniu), podcięcie również nie jest niezbędne.
-
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła połączona z wentylacją grawitacyjną
W przypadku montażu wentylacji mechanicznej, w nowych budynkach nie budujemy kanałów grawitacyjnych. Jeżeli zmieniamy system wentylacji, system grawitacyjny powinien zostać skutecznie zaślepiony. W przeciwnym razie ryzykujemy niekontrolowany przepływ powietrza, który będzie niwelował wpływ rekuperacji na powietrze w budynku.
-
Brak analizy zapotrzebowania na ciepło dla budynku
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją obniża zapotrzebowanie budynku na ciepło w stosunku do wentylacji grawitacyjnej. Jeżeli więc pierwszy projekt nie obejmował wentylacji mechanicznej, warto powtórzyć obliczenia. Prawdopodobnie spadnie moc urządzenia grzewczego i wymagana wydajność grzejników lub podłogówki w poszczególnych pomieszczeniach – przez co koszty spadną. Z podobnych powodów warto zwrócić uwagę na ewentualną klimatyzację w budynku.
Opracowano na podstawie: Rekuperatory.pl.